Zdolność kredytowa – od czego zależy

0
1250

Ocena zdolności kredytowej ma ogromny wpływ na proces kredytowania i ostateczną kwotę, jaką bank będzie w stanie nam zaoferować. Czym właściwie jest zdolność kredytowa i od czego zależy? Sprawdź!

Zdolność kredytowa – co to takiego?

Ocena zdolności kredytowej pozwala bankowi na ustalenie, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacić zobowiązanie zaciągnięte na określony czas i w kwocie o jaką wnioskuje (łącznie z odsetkami). Poza wyliczeniami matematycznymi, brane są pod uwagę również inne parametry, które wpływają na ocenę zdolności kredytowej. Należą do nich:

Wysokość dochodów – bank sprawdza wysokość zarobków klienta w okresie od kilku miesięcy do nawet roku wstecz (w zależności od kredytu o jaki się ubiega). Ważna jest w tym przypadku nie tylko wysokość pensji, ale również jej regularność. Im wyższe zarobki, tym lepsza zdolność kredytowa.

Forma zatrudnienia – na najlepsze warunki mogą liczyć osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jednak osoby zatrudnione na umowę zlecenie czy prowadzące własną działalność gospodarczą również mogą liczyć na pozytywną ocenę zdolności kredytowej.

Miejsce zatrudnienia – państwo jest uznawane za najbezpieczniejszego pracodawcę. Jednak osoba zatrudniona w spółce akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością również uważana jest za wiarygodną.

Bieżące wydatki – pod uwagę brane są zarówno wydatki ponoszone przez gospodarstwo domowe, jak też koszty spłaty dotychczas zaciągniętych zobowiązań, np. pożyczki czy limit kredytowy. Im mniej zobowiązań posiadasz, tym wyższa będzie twoja zdolność kredytowa.

Historia kredytowa – dane, które widnieją w BIK czy KRD mogą znacząco wpłynąć na decyzję o przyznaniu kredytu. Jeżeli miałeś problemy ze spłatą wcześniejszych zobowiązań twoja zdolność kredytowa zostanie ograniczona. Najlepszą sytuacją jest pozytywna historia z terminowym spłacaniem należności – wtedy bank uzna Cię za wiarygodnego klienta. Co ważne, brak jakichkolwiek produktów na koncie wbrew pozorom wcale nie jest pozytywnie odbierany przez banki! Nie mają one bowiem żadnego punktu odniesienia, a twoja zdolność kredytowa może na tym stracić.

Rodzaj i kwota zobowiązania – na ocenę zdolności kredytowej ma wpływ również kwota oraz termin, na jaki chcesz zaciągnąć kredyt. Inaczej rozpatrywane są wnioski o pożyczki krótkoterminowe, a inaczej te dotyczące kredytu hipotecznego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here