Badanie, które wykonuje lekarz medycyny pracy jest formalnością, na którą musimy się przygotować udając się do nowej pracy, a także już piastując określoną posadę. Przyda się nam sporo cierpliwości – czekają nas bowiem badania wstępne, okresowe i kontrolne. Badania takie z jednej strony są obowiązkiem pracownika, z drugiej zaś stanowią swego rodzaju przywilej.
Są one bowiem wszechstronne, sprawdzają ogólną kondycję zdrowotną badanego oraz to, czy wykonywany przezeń zawód nie wpływa negatywnie na jego stan zdrowia. Warto więc korzystać z tego przywileju, bowiem zawsze należy pamiętać o tym, by co jakiś czas sprawdzać swój stan zdrowia. Pamiętajmy, iż zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Im wcześniej wykryjemy ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu, tym większe szanse na wprowadzenie odpowiedniego i skutecznego leczenia.
Badania wstępne są bardzo ważnym etapem w całej procedurze przyjęcia pracownika na wybraną posadę. Sprawdzają one bowiem jego ogólny stan zdrowia oraz to, czy jest on gotów wykonywać wybrany zawód. Istnieje przecież możliwość, iż ewentualne przyszłe zajęcie mogłoby mieć negatywny wpływ na stan zdrowia aspirującego do posady człowieka.
W takim przypadku wręcz niedopuszczalnym byłoby zezwolenie mu na wykonywanie tego zawód. Dlatego też wstępne badania przed przyjęciem na wybrane stanowisko są bardzo wszechstronne, sprawdzają ogólny stan zdrowia. Innymi słowy sprawdzają one przydatność potencjalnego pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Podlegają im jednak nie tylko młodociani pracownicy, ale również tacy, którzy posiadają już pewne doświadczenie, jednak aplikują na stanowisko, które jest związane w pracą w szkodliwych dla zdrowia warunkach.
Ile kosztuje badanie u lekarza medycyny pracy?
Cóż, wszystko zależy od tego, jakim badaniem jesteśmy zainteresowani. Standardowe badanie lekarskie – wstępne, okresowe lub kontrolne – to koszt około 50 polskich złotych. Jeśli jednak na co dzień zajmujemy się pracą, w której przebywamy na wysokościach powyżej 3 metrów, koszt badania przeprowadzanego przez lekarza specjalistę medycyny pracy wzrasta już do 100 złotych.
Zdarza się również, iż od młodej osoby poszukującej dorywczej pracy wymaga się tak zwanego wpisu do książeczki sanepidowskiej (badanie do celów SANEPID/ wpis do książeczki zdrowia). Jest to koszt 20 złotych i ponosi go oczywiście osoba decydująca się na takie badanie. Często przydaje się ono przykładowo młodym dziewczynom i kobietom, które rozglądają się za dodatkowym zatrudnieniem jako hostessy.
Jeszcze inna kategoria badań – a co za tym idzie, również i kosztów – przysługuje kierowcom. Badanie kandydata na kierowcę kategorii BTE kosztuje 200 złotych. Takie same koszty ponosi się w przypadku badań kierowców kategorii C, D oraz E.
Jak wyglądają takie badania? Cóż, różnią się one między sobą w zależności od wykonywanego przez pacjenta zawodu. Zazwyczaj podstawą jest ogólne badanie krwi oraz moczu. Prócz tego w skład zestawu badań wchodzi też RTG płuc. Pracownicy spędzający długie godziny przed monitorem komputera mogą się również spodziewać sprawdzenia jakości oraz stanu ich wzroku.
Zawodowi budowlańcy zaś zazwyczaj muszą się poddać także spirometrii, która jest czynnościowym badaniem układu oddechowego. Osoby pracujące na wysokościach skierowane zostaną do neurologa, a takie, które będą miały w pracy styczność z pyłami, udadzą się do gabinetu laryngologicznego.
Kto zajmuje się wykonywaniem takich badań? Jak już wcześniej wspominaliśmy, lekarz medycyny pracy. Co dokładnie należy do kompetencji takiego specjalisty? Przede wszystkim badanie oraz monitorowanie zdrowia wszystkich pracowników.
Oprócz tego monitoruje on też wpływ środowiska pracy na zdrowie zatrudnionych oraz ewentualne zagrożenia, które miejsce pracy może dla stanu zdrowia stwarzać. Oprócz tego wydaje on oczywiście zaświadczenia o zdolności do wykonywania zawodu oraz stwierdza brak przeciwwskazań do podjęcia pracy na konkretnym stanowisku.
Co ciekawe, medycyna pracy nie zrzesza jedynie samych lekarzy. Jest to znacznie szersze grono – prócz lekarzy specjalistów zalicza się do niego również pielęgniarki czy psychologów, którzy przecież także biorą udział w diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce chorób pracowników.
Ponadto, do obowiązków pracowników tego działu służby zdrowia należy również profilaktyka, a więc informowanie pacjentów na temat zdrowego stylu życia oraz tego, jak rozpoznawać konkretne choroby, na które możemy zapaść, a także jak im zapobiegać, a w razie ich wystąpienia – jak wygląda leczenie.