Jak zapanować nad swoimi finansami w dobie koronakryzysu?

0
783

Epidemia koronawirusa spowodowała znaczne zmiany w finansach wielu Polaków. Utrata pracy, zmniejszenie uposażenia, niepewność jutra – to wszystko problemy, z którymi stykamy się coraz częściej. Jak zadbać o swoje finanse, aby suchą stopą przejść przez koronakryzys?

Kryzys finansowy wywołany przez pandemię, która dotknęła już praktycznie wszystkie kraje na świecie, widoczny jest też w Polsce. Chociaż prowadzone są różne działania pomocowe dla firm i pracowników, to jednak nie zawsze są one wystarczające. Warto wtedy pamiętać o paru ważnych poradach.

Ogranicz swoje wydatki

W dobie kryzysu należy w pierwszej kolejności ograniczyć swoje wydatki. Mniejsze koszty to mniejsze ryzyko, na przykład w sytuacji, gdy dojdzie do utraty pracy. Z zaoszczędzonych pieniędzy można wtedy pokryć stałe opłaty i w międzyczasie spokojnie poszukiwać nowego zajęcia.

Ograniczenie wydatków może odbywać się na różne sposoby, na przykład:

  • przejście na tańszą ofertę telefoniczną
  • odpowiednie planowanie zakupów spożywczych
  • rezygnację z drogich kosmetyków
  • częstsze korzystanie z roweru zamiast z samochodu

Każde działanie zmierzające do ograniczenia kosztów to więcej pieniędzy w kieszeni.

Szukaj dodatkowych źródeł zarobku

Osoby o niepewnej pracy, które zarabiają mniej, mogą również pomyśleć o poszukaniu dodatkowych źródeł zarobku. Chociaż obecnie o pracę jest dość ciężko, to jednak warto sprawdzić dostępne możliwości.

Warto między innymi sprawdzić oferty opiekunów dla dzieci, pomyśleć o sprzedaży niepotrzebnych rzeczy przez internet, sprawdzić oferty pracy online, na przykład polegającej na wypełnianiu ankiet czy pisaniu teksów na zamówienie.

Pożyczki zaciągaj z rozwagą

W gorszej sytuacji finansowej często pojawia się pomysł na zaciągnięcie pożyczki, by uzyskać dodatkową gotówkę. W tak niepewnych czasach warto jednak pamiętać o tym, że każdy kolejny koszt może być dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Właśnie dlatego do ofert pożyczkowych przygotowywanych przez banki i pozabankowe firmy pożyczkowe najlepiej podchodzić z rozwagą. Najlepiej w ogóle zrezygnować z pożyczek, szczególnie zaciąganych tych na niepotrzebne obecnie zachcianki, na przykład na nowy telewizor, smartfon.

Gdy pożyczka jest konieczna, na przykład na zepsutą lodówkę, warto poszukać ofert kredytów 0%, które nie są związane z żadnymi opłatami. Pożyczki bez oprocentowania, prowizji i innych opłat oferowane są również przez wybrane pozabankowe firmy pożyczkowe – można otrzymać je tylko jako nowy klient.

Pamiętaj o możliwości upadłości konsumenckiej

W przypadku, gdy długi narastają, a ich spłata staje się coraz bardziej problematyczna, pojawia się pytanie – co dalej? Niewypłacalni dłużnicy mogą w takiej sytuacji pomyśleć o upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka jest specjalnym rozwiązaniem wzorowanym na upadłości firm, lecz skierowanym do konsumentów – osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Celem jest zredukowanie lub całkowite umorzenie długów, a tym samym pomoc w wyjściu na finansową prostą. Upadłość może być ogłoszona wtedy, gdy dłużnik nie jest w stanie spłacać wymagalnych wierzytelności, a jego problemy finansowe mają charakter trwały.

Podsumowanie

Kryzys wywołany przez epidemię koronawirusa trwa już od niemalże roku. Pojawienie się szczepionki daje nadzieję na to, że wkrótce uda się zażegnać poważne problemy, jakie wywołała zapaść gospodarcza związana z lockdownami. Aby zadbać także o swoje prywatne finanse, warto pamiętać o powyższych poradach, a w razie poważnych problemów zwrócić się do organizacji zajmujących się pomocą zadłużonym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here