Nauka angielskiego a gramatyka

0
891

Nie można zaprzeczyć, że język angielski stał się dominującym językiem na całym świecie. Ponieważ jest on również ważny jako globalny język biznesowy, konieczne jest rozwijanie skutecznych umiejętności komunikacyjnych języka angielskiego. Można zaryzykować stwierdzenie, iż

Skuteczne umiejętności komunikacyjne języka angielskiego są niezbędne dla ludzi wszystkich zawodów.

Koncepcja angielskich czasów jest bardzo ważna w budowaniu skutecznej komunikacji. Dlatego, jeśli chcesz lepiej utrzymać oba sposoby komunikacji, czyli mówienie i pisanie, musisz nauczyć się gramatyki języka angielskiego i poznać wszystkie podstawowe czasy angielskie. Znajomość dwunastu podstawowych czasów języka angielskiego ogromnie pomoże Ci w zdobyciu efektywnych umiejętności komunikacyjnych. wiele lat temu, znany lingistwa zajmujący się szybką nauką językow obcych, powiedział:

Mimo nacisku na naukę słownictwa angielskiego, pomijanie nauki gramatyki angielskiej, jest jednym z największych grzechów współczesnych technik nauczania

Wróćmy jednak do czasów angielskich

Termin TENSE (czyli po polsku czas) został zaczerpnięty z łacińskiego słowa „tempus” oznaczającego czas. Ponieważ istnieje wiele sposobów, na które wyrażamy czas działania, używamy czasu teraźniejszego.

Dlaczego znajomość czasów angielskich jest ważne?

W języku chińskim, czas nie istnieje. Zadajmy sobie więc proste pozornie pytanie: skąd ludzie wiedzą, jak odróżnić przeszłość, teraźniejszość i przyszłość bez czasów? W rzeczywistości pojęcie czasu jest wbudowane w słowa czasu (wczoraj, jutro, itd.). Mimo to, myśl o braku czasów jest czymś, z czym mój anglojęzyczny mózg nie może sobie poradzić. Dlaczego?

Używamy czasów do sygnalizowania, co się dzieje, kiedy. I jest jeszcze aspekt, który musi mu towarzyszyć. Czas i aspekt odgrywają istotną rolę w konstruowaniu znaczenia.

Jakie są czasy i aspekty?

Ponieważ mogą się one nieco skomplikować, stworzyłem wykres. Powinien on być całkiem zrozumiały. Jedyny termin, który wymaga zdefiniowania to imiesłów bierny. Imiesłów bierny jest zazwyczaj tworzony przez dodanie -ed do końca czasowników. Istnieją jednak czasowniki nieregularne, które mają różnego rodzaju zakończenia (np. pisane, biegnące, wzięte, zjedzone, były, i więcej.) Imiesłów bierny są często używane jako przymiotniki, więc jesteś z nimi o wiele bardziej zaznajomiony niż zdajesz sobie sprawę.

Perspektywa czasowa

Zostały nam następujące kombinacje okresów czasu:

 • Simple Present
 • Present Continuous
 • Present Perfect
 • Present Perfect Continuous
 • Simple Past
 • Past Continuous
 • Past Perfect
 • Past Perfect Continuous
 • Simple Future
 • Future Continuous
 • Future Perfect
 • Future Perfect Continuous

Początkowo wyszczególnione są czasy teraźniejsze, gdzie oczywiście czas Present Simple jest pierwszym czasem jakiego się uczymy. Myślę, że też najważniejszym, gdyż to na jego podstawie uczymy się wszystkich zwrotów i słówek (To jest dom, gdzie jest kot, drzewo jest zielone), itd. Później wchodzą czasy przeszłe, takie jak Past Simple, gdyż jak wiadomo, nie da się opowiedzieć co nam się zdarzyło, lub czego byliśmy świadkiem, bez znajomości czasów przeszłych.

To co odróżnia angielski od polskiego są czasy łączące przeszłość z teraźniejszością, czyli Present Perfect.

W jego przypadku, niestety konstrukcja i zastosowanie są na tyle inne od polskiego, że trzeba się go nauczyć. Bez zrozumienia czasu Present Perfect, nie da się porozumieć po angielsku bez problemów, jako że czas ten jest bardzo często stosowany w sytuacjach, w których akcje z przeszłości mają wpływ na teraźniejszość.

W tym przypadku aspektem jest zazwyczaj to, o czym ludzie myślą, kiedy nadejdzie czas. Aspekt ciągły jest zawsze formowany z jakąś formą czasownika ‚być’ i formą -ing czasownika głównego (np. am writing). Aspekt perfect używa czasownika ‚have’ z imiesłowem biernym (np. have written), a aspekt doskonały ciągły łączy oba (np. have been writing).

Podsumowanie: Nie da się opanować angielskiego bez znajomości gramatyki angielskiej!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here