Jak wybrać dobry ośrodek leczenia uzależnień

Uzależnienie od środków psychoaktywnych to poważna choroba, która nieleczona może mieć bardzo poważne konsekwencje zarówno dla osoby dotkniętej nałogiem, jak i jej najbliższych. Leczenie to proces niezwykle złożony i długotrwały, dlatego też powinien być przeprowadzony pod okiem specjalistów. Bardzo skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z pomocy w ośrodku leczenia uzależnień, jednak pozostaje pytanie, jak wybrać najlepszy? Podpowiadamy.

Ośrodek leczenia uzależnień – dlaczego warto?

Istnieje wiele powodów, dla których podjęcie leczenia w specjalistycznym ośrodku dla uzależnionych zwiększa szansę na wyjście z nałogu. Próba samodzielnego zwalczania alkoholizmu, narkomanii czy uzależnienia od leków z góry skazana jest na porażkę – brak specjalistycznej wiedzy medycznej z zakresu psychiatrii czy psychologii zwiększa ryzyko powrotu do nałogu, który często wtedy przybiera na sile i może doprowadzić do pogłębiania problemów natury psychicznej, wycieńczenia organizmu, a nawet do śmierci. Warto też zaznaczyć, że odtruwanie organizmu i związane z nim objawy zespołu abstynencyjnego mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

Ośrodek leczenia uzależnień to gwarancja nie tylko kompleksowej pomocy lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów czy psychologów, ale też komfortu, dyskrecji i poczucia bezpieczeństwa. Leczenie w specjalistycznych placówkach często pozbawione jest obecności bodźców, które w domu pacjenta mogłyby złamać jego silną wolę.

Dobry ośrodek leczenia uzależnień – czyli jaki?

Jeśli uzależniony podejmie świadomą decyzję o podjęciu specjalistycznego leczenia, pozostaje wybrać odpowiedni ośrodek terapii uzależnień. Selekcję należy rozpocząć od „prześwietlenia” kadry medycznej danej placówki. Wiarygodny ośrodek najczęściej podaje wszelkie niezbędne dane personalne na swojej stronie internetowej. Powinien on zatrudniać lekarzy psychiatrów, certyfikowanych psychoterapeutów oraz psychologów z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu nałogów, którzy nieustannie poszerzają swoją wiedzę w tej materii.

Przed wyborem ośrodka warto także sprawdzić oferowany program leczenia uzależnień, który w każdym przypadku powinien być idealnie dopasowany do potrzeb pacjenta oraz zapewniać możliwość uczestnictwa zarówno w terapii grupowej, jak i indywidualnej. Na korzyść placówki przemawia również standard zakwaterowania pacjentów, obecność dodatkowych atrakcji – boisk sportowych, biblioteki, warsztatów kreatywnych – pozwalających rozwijać pasje i oczyszczać umysł z niepotrzebnych myśli. Nie bez znaczenia okazuje się również jakość wyżywienia czy bliskość zieleni działającej niezwykle uspokajająco i relaksująco na pacjentów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here