Czy franczyza to dobry pomysł na biznes

Coraz więcej z nas stara się szukać w życiu czegoś więcej, niż tylko standardowa praca na etacie. Wielu z nas ma głowę pełną pomysłów, jednak brakuje nam środków i możliwości. Franczyza jest specyficznym rodzajem umowy, ale także oryginalnym pomysłem na działalność. Czy zatem franczyza jest dobrym pomysłem na biznes?

Czym w zasadzie jest franczyza?

Z reguły przyjęło się, że uważamy franczyzę za dobry pomysł na biznes. Nic w tym dziwnego skoro zarówno dla franczyzobiorcy jak i franczyzodawcy, taka współpraca może przynieść wymierne korzyści. Z tego więc powodu franczyza jako pomysł na biznes cieszy się coraz większa popularnością i jest ona też szeroko polecana szczególnie w przypadku tych przedsiębiorców, którzy nie mogą sobie pozwolić lub nie chcą zainwestować zbyt wiele i nie dysponują odpowiednim własnym kapitałem. Franczyza w tym przypadku okaże się jednym z najbezpieczniejszych modeli biznesowych. Działalność w ramach franczyzy polega głównie na udzieleniu franczyzobiorcy prawa, do tego by prowadził on własną działalność pod logiem marki znanej i rozpoznawalnej, jednocześnie akceptując jej standardy i spełniając wymogi. Dla obu stron wiążąca jest umowa franczyzy, która określa zasady współpracy pomiędzy stronami.

Więcej informacji – dodatkowe informacje znajdziesz także na portalu branżowym Franczyza w Polsce – dowiedz się więcej.

Czy zatem franczyza jest dobrym pomysłem na biznes?

Zacznijmy od tego, że franczyzobiorca decydując się na model biznesowy jakim jest franczyza może uzyskać wiele korzyści. Model ten znacznie ułatwi mu prowadzenie działalności, a co najważniejsze zapewni lepszy start pod szyldem znanej na rynku marki. Oznacza to o wiele mniejsze niepowodzenie, niż w przypadku założenia własnej firmy. Działanie na podstawie licencji upoważnia go do tego, by korzystał z logo, a także standardów marki jak i pomysłu na kierowanie biznesem. Oznacza to, że dostaje on prawo nie tylko do nazwy przedsiębiorstwa, ale także wskazówki dotyczące jego wizualizacji, charakteru wystroju, standardów produkcji, a nawet wskazówki dotyczące tego, jak powinna przebiegać obsługa klienta w lokalu.

Co więcej jest to przysłowiowy „pewniak”, gdyż to właśnie w oparciu o tą strategię, franczyzodawca stał się rozpoznawalny na rynku i zyskał grono stałych klientów. W efekcie można powiedzieć, że od franczyzobiorcy nie jest wymagany pokaźny kapitał na uruchomienie swojej działalności. Musi on jedynie opłacić opłatę początkową, opłatę licencyjną, a także liczyć się z koniecznością dokonywania określonych wpłat na rzecz franczyzodawcy, najczęściej co miesiąc. Co więcej, franczyzodawca zyskuje niepowtarzalną możliwość korzystania z już wypracowanego łańcucha dostaw, a także ze współpracy z różnymi kontrahentami. Można więc jasno stwierdzić, że franczyza nie bez powodu staję się z roku na rok coraz popularniejsza. To nie jest tylko i wyłącznie dobry pomysł na biznes, ale także całkiem bezpieczna inwestycja. Nie zwalnia to oczywiście franczyzobiorcy z ciężkiej pracy i zaangażowania w rozwój swojej działalności. Osoby, które mają pomysł na otwarcie własnego biznesu z pewnością skorzystają na modelu franczyzowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here