SPC

Kontrola procesów produkcji to bardzo ważny element w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Ma kluczowy wpływ na realizację celów oraz gospodarowanie zasobami, materiałami i gotowymi wytworami. Dzięki pełnej analizie, przedsiębiorca może sprawnie zarządzać wszelkimi czynnościami i procesami, które maja miejsce podczas produkcji.

Co to jest SPC?

SPC, czyli statystyczna kontrola procesów (z ang. Statistical Process Control) to zarządzanie jakością przy uwzględnieniu narzędzi statystycznych. SPC pozwala badać, sprawdzać i mierzyć procesy tworzenia produktu. Jaki ma to wpływ na przedsiębiorstwo? Umożliwia to szybką reakcję w przypadku wychwycenia odchyleń od założonych standardów.

Jak działa SPC?

Co to jest statystyczna kontrola procesów SPC? Jakie narzędzia wykorzystuje SPC? W działaniu SPC wykorzystuje się karty Shewharta. Walter Shewhart uznawany jest za ojca SPC. Po raz pierwszy metoda została zastosowana w XX wieku, w latach 30.

Kontrola statystyczna SPC stosowana może być w przedsiębiorstwie do tego, by identyfikować przyczyny problemów. Jest także stosowana jako kontrola jakości. SPC minimalizuje błędy i odchylenia, które mają negatywny wpływ na produkcję. Dzięki stosowaniu metody SPC można szybko zareagować na wszelkie niechciane problemy, a także sprawić, że staną się one przewidywalne w określonych sytuacjach. Taka przewidywalność umożliwia przeciwdziałanie błędom oraz bycie w gotowości i szybkie reagowanie na dane sytuacje.

Wiele informacji o SPC odnaleźć można na operatorsystems.pl. Dowiedzieć się tam można o zaletach, które powstają przy stosowaniu SPC.

Jakie korzyści daje statystyczna kontrola procesów SPC?

Ważną korzyścią płynącą ze statystycznej kontroli procesów jest wychwycenie i usunięcie usterek. Poprawa wydajności produkcji to kolejna zaleta, która płynie z SPC. Czy SPC może obniżyć koszty produkcji? Tak, dzięki uniknięciu wypuszczenia wadliwych produktów oraz minimalizacji zużycia mediów. SPC to także optymalizacja czasu produkcji. Nie można zapomnieć, że SPC to bieżąca kontrola produkcji.

Wielu przedsiębiorców zastanawia się co to jest SPC i czy powinni zastosować tą metodę w swojej firmie. Patrząc na to, że nowoczesne zarządzanie polega na wieloetapowych działaniach, muszą byc te etapy kontrolowane i optymalizowane. SPC jest więc narzędziem, które powinno być stosowane w przedsiębiorstwie, które świadome jest procesów produkcyjnych. Kontrola procesów produkcyjnych to zadanie każdego przedsiębiorcy, który prawidłowo zarządza firma.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here