Samozatrudnienie 2020

Samozatrudnienie 2020 jest to prowadzenie firmy, które wymaga ciągłej obserwacji zmieniających się przepisów. Kiedy pracowałeś w formie umowy o pracę, to te wszystkie czynności robił za ciebie twój pracodawca. Teraz musisz sam tego pilnować i wziąć wszystko w swoje ręce. Sprawdź jakie zmiany szykują się jeszcze w tym roku. Jesteś ciekawy? Koniecznie przeczytaj!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/samozatrudnienie-2020/

Samozatrudnienie 2020 – co nowego?

Zasady zakładanie działalności gospodarczej pozostają takie same. Zrobisz to bez problemu Przez internet za pomocą strony internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub osobiście w Urzędzie Gminy czy Miasta.

Aby to zrobić, wystarczy że wypełnisz wniosek i udasz się do urzędu załatwić wszystkie potrzebne formalności.

Jednak zmiany szykują się w innej kwestii I nie chodzi tutaj o zakładanie działalności. Są to kwestie podatkowe. Jeżeli posiadasz małą firmę, która posiada już pewny staż to musisz pamiętać o terminie związanym z korzystaniem z ulgi dla przedsiębiorców Mały ZUS Plus.

Samozatrudnienie 2020 – podatki

Jeżeli chodzi o prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to od kwietnia 2020 roku podatnicy zaczynają stosować nową w metryce stawek VAT. Stawki VAT czyli wykaz towarów i usług objętych obniżonymi stawkami 8 i 15 proc. 

Towary te będą klasyfikowane według Nomenklatury Scalonej. Założenia rozliczenie będzie wyglądało prościej, ponieważ cały działy produktów zostaną objęte jednakową stawką. Przedsiębiorcy będą musieli jednak sprawdzać czy nie zmieni się wysokość stawki, którą zapłaci. 

Koniec z deklaracjami VAT duże firmy przestaną składać je od kwietnia a te małe i średnie przedsiębiorstwa od lipca 2020 roku. 

Samozatrudnienie 2020 – Mały ZUS Plus

Z ulgi Mały ZUS Plus skorzystamy, jeżeli nasze przychody w 2019 roku z działalności gospodarczej nie przekroczyły 120 000 zł, a firmę prowadzimy nie krócej niż 60 dni. Z ulgi tej nie można skorzystać w pierwszym roku działalności. Możemy natomiast wykorzystać (jeżeli wcześniej nie wykorzystaliśmy) inne ulgi takie jak: ulga na start lub obniżony ZUS.

Niższe składki ZUS o płacimy maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 dni kalendarzowych prowadzenia w naszego biznesu.

Jeżeli nie korzystaliśmy wcześniej z programu mały ZUS, a spełniamy warunki przystąpienia do mały ZUS plus, to mamy czas na zgłoszenie się do drugiego marca 2020 roku. Bardzo szybki sposób możemy zrobić to przez internet korzystając ze strony internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej, czyli w skrócie CEIDG. Jedyne co musimy zrobić to zarejestrować się w systemie oraz mieć profil zaufany lub też podpis elektroniczny.

Zobacz też: http://www.contador.pl/3-metody-prawidlowego-zarzadzania/

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here