Jak zabezpieczyć kryptowaluty

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem i o tym powinien pamiętać każdy. Ale korzystając z rynku wirtualnych walut, użytkownik jest narażony też na inne niebezpieczeństwa, choćby kradzież. Jak więc prawidłowo zabezpieczyć wirtualne waluty?

Czy łatwo można stracić kryptowaluty?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście twierdząca. Jednak dotyczy to nie tylko sytuacji, gdy podejmie się nieprawidłową decyzję inwestycyjną. Otóż będąc inwestorem, należy zdawać sobie sprawę, że swoje kryptowaluty można też stracić na skutek zhakowania kluczy. Hakerzy wykorzystali właśnie zhakowane klucze i dokonali kradzieży walut cyfrowych, których wartość przekraczała ponad 600 mln dolarów. Należy wiedzieć, jak zabezpieczyć wirtualny majątek, by nie stracić dostępu. Aby nie doszło do podobnych sytuacji, należy zabezpieczyć swoje hasła, ale i portfele. O ile aktualny rok nie był zbyt pomyślny dla tej branży, tak rok 2021 był nad wyraz udany. Wystarczy tylko wspomnieć, że właśnie w zeszłym roku bitcoin osiągnął wartość 69044 dolarów. Cyberprzestępcy nadal szukają metod na to, by przejąć hasła do kont. Już na etapie rejestracji na wybranej przez Was giełdzie musicie stworzyć bezpieczne hasło. Dodatkowo otrzymacie też kod odzyskiwania 2Fa, czyli two factor authentication. Taka autoryzacja wysyłana jest na wypadek gdybyście stracili dostęp do swojego wirtualnego portfela. Należy zdawać sobie sprawę z jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie, że swoje zakupione kryptowaluty możecie pozostawić na danej platformie handlowej, ale możecie podzielić je też pomiędzy kilka portfeli.

Jakie portfele do kryptowalut wykorzystać?

Kupując kryptowaluty do ich przechowywania można wykorzystać portfele. Do wyboru są gorące portfele, ale i zimne portfele. Te pierwsze są podłączone do sieci, a więc zawierają klucze dostępu do Waszych monet, natomiast Wasze kryptowaluty wciąż znajdują się w serwerze danej giełdy online. Oznacza to, że wciąż możecie handlować nimi, ale też płacić za wybrane usługi wirtualnymi walutami. Zimne portfele należy natomiast traktować jako fizyczne nośniki danych. Cold wallets nie są podłączone do Internetu, a więc można je traktować przez pryzmat skarbonki.

Co zrobić gdy zapomni się hasła do konta z wirtualną walutą?

Bywają sytuacje, że zapomni się swojego hasła bądź też hasło było zapisane w przeglądarce ale zostało utracone po formatowaniu dysku. W przypadku zwykłych platform hasło można odzyskać, klikając w opcję „nie pamiętam hasła”. Ta opcja nie występuje natomiast w przypadku platform handlowych bitcoin. Dlatego też tak ważne jest, by posiadać kod odzyskiwania 2Fa. W innym przypadku sytuacja staje się nieco trudniejsza. Jeżeli nie przypomnicie sobie hasła, to będziecie musieli pogodzić się z sytuacją, iż nie odzyskacie swoich bitcoinów. Wyobraźcie sobie, że prawie 40% osób zdarzyło się zapomnieć hasło, jednak wiele z nich uniknęło straty wirtualnej waluty, dzięki przypomnieniu go sobie. Są platformy typu hot storage, gdzie dane są aktualizowane i w takim przypadku generowane jest dwunastosłowny tajny zwrot odzyskiwania. Dzięki takiej frazie możecie odzyskać swój portfel. Jeżeli natomiast zapomnicie zarówno hasło, jak i ten zwrot, to niestety utracicie swoje monety. Jeżeli zastanawiacie się jakie hasło przygotować, to powinno być ono długie i skomplikowane, gdyż tylko wtedy zwiększacie bezpieczeństwo swojego konta kryptowalutowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here