Jak kupić akcje

Wśród najpopularniejszych instrumentów finansowych, które pozwalają pomnożyć posiadane oszczędności, znajdują się akcje. Planujesz kupić akcje po raz pierwszy? Poznaj 5 wskazówek, które pomogą Ci uniknąć kosztownych błędów.

1. Założenie konta maklerskiego

To zupełna podstawa. Dostęp do konta maklerskiego zapewnia możliwość kupowania i sprzedawania akcji. Wybór kont inwestycyjnych – podobnie jak ROR-ów – jest obszerny. Zapoznając się z ofertą, zwróć uwagę głównie na koszty i wymagane minimalne zasilenie rachunku.

Założenie rachunku maklerskiego może odbyć się w całości przez internet. Wówczas jednak musisz liczyć się z koniecznością zeskanowania dowodu osobistego czy paszportu – zostanie on wykorzystany wyłącznie do potwierdzenia Twojej tożsamości.

2. Wybór platformy inwestycyjnej

Aby kupić akcje online, musisz mieć dostęp do platformy inwestycyjnej. Kolejnym etapem jest zatem wybór platformy. Pomóc w tym mogą różne rankingi platform inwestycyjnych, które można znaleźć na stronach internetowych poświęconych inwestowaniu.

Z rankingu platform inwestycyjnych dowiesz się:

  • jakie są koszty transakcji,
  • czy platforma jest łatwa w obsłudze,
  • czy dostawca platformy oferuje materiały szkoleniowe,
  • czy platforma jest dostępna na urządzeniach mobilnych,
  • ile wynosi minimalny depozyt.

3. Wybór rynku

Zakup akcji jest poprzedzony wyborem rynku. Planujesz kupić akcje jednej z chińskich spółek? Upewnij się, że wybrany dom maklerski (broker) zapewni Ci do nich dostęp. W swoim portfelu inwestycyjnym chcesz mieć akcje spółek z różnych rynków? Sytuacja wygląda analogicznie – upewnij się, że będziesz miał szansę kupić akcje wybranych podmiotów.

Jeżeli nie określisz rynku, w który chcesz inwestować, możesz narazić się na zbędne koszty – konieczne będzie zamknięcie rachunku inwestycyjnego i skorzystanie z usług innego brokera.

4. Wybór akcji i dywersyfikacja portfela

Po wyborze rynku możesz kupić akcje. Pamiętaj jednak, że zanim zdecydujesz o zakupie, powinieneś zapoznać się m.in. z dokumentami spółki. Jeżeli nie masz dużej wiedzy o akcjach, pomocne mogą być komentarze ekspertów.

Bez względu na to, jak dużo akcji planujesz kupić, musisz zadbać o dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić. Na początek chcesz się ograniczyć jedynie do akcji? Niezbędny będzie zakup akcji spółek działających w różnych segmentach rynku.

5. Obserwowanie rynku

Po zakupie akcji pozostanie Ci już tylko obserwować rynek. Dzięki temu będziesz mógł zareagować w optymalnym momencie – dokupić akcje lub je sprzedać. To również dobry czas, aby rozszerzać swoją wiedzę na temat inwestowania. Możesz choćby skorzystać z jednego z wielu kursów omawiających różne strategie inwestycyjne.

Zakup akcji nie jest skomplikowany. Aby jednak na nich zarobić, będziesz musiał wykazać się wiedzą i dyscypliną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here