Wypowiedzenie umowy o pracę

Jak nam wszystkim wiadomo – wraz z chwilą podjęcia pracy musimy liczyć się, że kiedyś dojdzie do przerwania stosunku pracy. Czasem sami podejmujemy się odważnej decyzji odejścia z miejsca zatrudnienia, bądź zmusza nas do tego redukcja etatów czy brak możliwości dalszego rozwoju.

W marcu 2020 roku wiele przedsiębiorstw zostało postawione przed trudnymi decyzjami – co robić i jak zarządzić firmą kiedy ogłoszono lockdown? Wiele osób niestety potraciło swoje posady i zostało tak naprawdę z niczym. Zdecydowanie łatwiej w tym okresie było stracić pracę niż ją znaleźć. Ze względu, że nie jest możliwa kontrola nad każdym przedsiębiorstwem czy małą firmą, z pewnością można stwierdzić, że część zwolnień odbyła się niezgodnie z procedurami obowiązującego prawa.

Kwestia rozwiązania umowy nie jest zbyt trudna – jeżeli mówimy oczywiście o umowach takich jak: umowa o dzieło czy umowa zlecenie. Dający zlecenie może rozwiązać taką umowę w każdej chwili, ponosząc przy tym oczywiście konsekwencje zwrotu wydatków które zleceniobiorca poczynił w celu wykonania zlecenia. Jednak te konsekwencje nie wydają się być nadmiernie uwłaczające i są zdecydowanie lżejsze niż te, regulowane kodeksem pracy. Nie występują tu okresy ochronne czy obowiązek uzasadnienia decyzji.

Sporną kwestią jednak pozostaje tradycyjna umowa o pracę regulowana na podstawię prawa pracy. W przeciwieństwie do kodeksu cywilnego regulującego umowy zlecenie czy o dzieło, prawo pracy jest nieco surowsze i zdecydowanie bardziej wymagające. Choć i tam bywają niedomówienia.

Etatowej umowy o pracę nie można przerwać „ot tak”. Są na to określone procedury, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo pracownikowi, ale niekoniecznie mogą przypaść do gustu pracodawcy. Wypowiedzenie umowy o pracę zawiera odpowiedni okres wypowiedzenia, w zależności od długości zatrudnienia. Warto mieć również na uwadze, iż wyróżniamy: umowę na okres próbny oraz umowę na czas określony i umowę na czas nieokreślony.

Najkrótszy okres wypowiedzenia trwa 3 dni dla pracownika zatrudnionego na podstawie umowy na okres próbny, w przypadku gdy okres próbny nie przekroczył 2 tygodni. Dla porównania – najdłuższy okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę na czas określony lub na umowę na czas nieokreślony przy jednoczesnym spełnionym warunku zatrudnienia przez co najmniej 3 lata.

Schematy okresów wypowiedzeń są nieco skomplikowane i warto w tej kwestii zajrzeć do kodeksu pracy. Pracodawcy bowiem sprytnie potrafią wykorzystać niewiedzę pracownika na swoją korzyść. Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę powinno być sporządzone według określonych reguł przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedniej formy.

W przypadku, gdy pracownik otrzyma wypowiedzenie i zauważy niezgodności ma prawo do roszczeń wobec pracodawcy. W takich sytuacjach zdarza się nawet zasięgać po poradę adwokata.

Adwokat dla pracowników i pracodawców może okazać się pomocną dłonią w wielu przypadkach. W przypadku, gdy pracownik uzna, że wypowiedzenie umowy o pracę jest bezpodstawne lub niezgodne z prawem, adwokat wrocław może pomóc mu osiągnąć wybrany skutek roszczeń. Może to być dążenie do uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, dążenie do przywrócenia do pracy lub walka o odszkodowanie. Jak również wiadomo – nie zawsze winien jest pracodawca. Czasem dobre chęci rozwiązania umowy polubownie przynoszą nieoczekiwane skutki ze strony pracownika i wtedy to pracodawca potrzebuje wesprzeć się adwokatem.

Warto mieć zawsze przy swoim boku zaufaną osobę, która zna się na prawie bądź posiada wykształcenie w tym kierunku. Dzisiejszy świat pełen jest pułapek, a sposobów obejścia prawa są miliony. Nikt z nas nie chce być wykorzystany, a tym bardziej skrzywdzony przez niedoinformowanie. Warto zawsze mieć pod ręką, bądź w domu kodeks pracy, by w dowolnej chwili móc doczytać na temat kwestii, które nas interesują.

Pamiętajmy zatem, aby szczególnie w czasie wzmożonej utraty prac walczyć o swoje prawa i nie dać się bezpodstawnie pozbawić warunków do zarabiania pieniędzy.

Źródło: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-wroclaw/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here