Jak szybko rozwieść się w Katowicach

Jednym z pytań najczęściej zadawanych prawnikom jest pytanie o czas trwania rozwodu. Nie można odpowiedzieć na nie jednoznacznie. Zależy to bowiem od wielu czynników. Pary często chcąc oszczędzić sobie stresu i wydatków, zainteresowane są zakończeniem sprawy już na pierwszej rozprawie. Takie rozwiązanie również jest możliwe, wymaga jednak spełnienia pewnych warunków. Ile trwa rozwód i co trzeba zrobić aby przebiegł szybko?

Często słyszy się o małżeństwach, których sprawy rozwodowe ciągną się latami. Osoby te cały proces kosztuje mnóstwo nerwów, zazwyczaj też pieniędzy. Niejednokrotnie długotrwałe sprawy rozwodowe odbijają się negatywnie na zdrowiu osób stających przed sądem. Nie mówiąc już o wyjętych z życia latach, w czasie których ciężko jest o poczucie bezpieczeństwa, spokoju i dobrą jakość życia.

Zwykło się mówić, że na rozwodach rodziców najbardziej cierpią dzieci. Czy to prawda? I tak i nie. Zależy to bowiem w pełni od zachowania rodziców i tego, jak przebiega cały proces prawny. Dzieci rozwodników to grupa z bardzo różnymi doświadczeniami. Wieloletnia walka, w której dziecko staje się bardziej przedmiotem sporu niż osobą, której okazuje się uczucia, odbija się zazwyczaj poważną traumą. Są jednak osoby, dla których rozwód rodziców był trudnym doświadczeniem, ale potrafiły sobie z nim poradzić, a czasem nawet udało im się dzięki temu umocnić więzi z obojgiem opiekunów. Proces rozwodowy może odbić się na zdrowiu i samopoczuciu nie tylko rozpadającego się małżeństwa, ale też najbliższych małżonkom osób. Dlatego warto zadbać o to, aby wyrządził jak najmniejsze szkody.

Jak rozwieść się szybko? Od momentu złożenia pozwu do terminu pierwszej rozprawy mija zwykle od dwóch do czterech miesięcy. Kolejne rozprawy również są zazwyczaj wyznaczane w około trzymiesięcznych odstępach. Okazuje się, że całą sprawę rozwodową można spokojnie zamknąć w czasie poniżej pół roku. Wymaganym i najważniejszym warunkiem jest jednak dogadanie się małżonków ze sobą.

Informacją podnoszącą na duchu jest fakt, iż rozwód katowice bez orzekania o winie jest najczęściej wybieranym w Polsce modelem. W takiej sytuacji zdarza się, że możliwe jest zamknięcie całej sprawy już na pierwszej rozprawie. Na przykład biorąc rozwód w Katowicach, osoby, które dojdą między sobą do pełnego porozumienia we wszystkich kwestiach, nie będą musiały długo czekać na wyrok. Bardzo ważnym aspektem jest dogadanie się w kwestii opieki nad dziećmi. Rozwody zakończone już na pierwszej rozprawie rzadziej udają się parom posiadającym małoletnie potomstwo. Nie jest to jednak niemożliwe. Wystarczy w przemyślany sposób ustalić między sobą sposób opieki nad dzieckiem, który będzie funkcjonalny dla wszystkich. Czasem, w przypadku par z dziećmi konieczne są dwie rozprawy, ze względu na sprawdzenie sytuacji i ustalenie dogodnych warunków. Jeśli jednak wnosi się o rozwód bez orzekania o winie, a obie strony są ze sobą w pełnym porozumieniu, cały proces nie przeciągnie się na czas powyżej kilku miesięcy.

Nie zawsze jednak rozpad małżeństwa wynika z obopólnego, zgodnego stwierdzenia, że małżonkom lepiej będzie żyło się osobno. Pomiędzy ludźmi dochodzi do przeróżnych zajść i w takich sytuacjach składane są pozwy z orzekaniem o winę. Takie procesy trwają zazwyczaj o wiele dłużej i są bardziej skomplikowane. Dobry adwokat od rozwodów w Katowicach może zaoferować swoje usługi osobom w sytuacjach tego rodzaju. Czym bardziej zawikłana sprawa i czym trudniej jest się dogadać byłym małżonkom, tym dłużej ciągną się takie sprawy. Jak wcześniej, najważniejsze jest osiągnięcie porozumienia. Nawet sprawa rozwodowa z orzekaniem o winie nie musi bowiem trwać bardzo długo, jeśli jedna ze strona przyzna się do poniesienia winy w kwestii rozpadu małżeństwa i zgodzi się ponieść konsekwencje. Pomocą mogą być również zebrane dowody winy jednego z małżonków. Na przykład dowody zdrady zdobyte przez detektywa.

Sprawy rozwodowe mogą zarówno trwać kilka miesięcy, jak i ciągnąć się latami. Zazwyczaj kosztuje to jednak wszystkich wiele nerwów i pieniędzy. Dlatego warto dążyć do osiągnięcia porozumienia.

Źródło: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/adwokat-katowice/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here