commissioning

Rozpowszechnione na rynkach zachodnioeuropejskich oraz w Stanach Zjednoczonych usługi commissioningu w Polsce dopiero raczkują, ale z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. W skrócie, commissioning polega na nadzorze inwestycji budowlanej w kierunku weryfikacji czy wprowadzane instalacje i systemy spełniają określone normy i standardy. Niekiedy, zwłaszcza w Polsce, w której jest to usługa stosunkowo nowa, commissioning jest mylony z nadzorem budowlanym czy inwestorskim, należy jednak zdecydowanie odróżnić te pojęcia.

Jak przebiega commissioning?

Po pierwsze należy zauważyć, że eksperci od commissioningu obecni są na każdym etapie realizacji danej inwestycji; od omówienia założeń dotyczących projektu budowlanego z inwestorem, przez zapoznanie się z dokumentacją techniczną (w ścisłej współpracy z architektami, projektantami i wykonawcami poszczególnych branż), nadzór nad wykonaniem robót i sprawdzenie poprawności działania poszczególnych systemów (i ich zgodności z projektem) po opracowanie instrukcji obsługi wszystkich systemów w budynku.

Jakie korzyści przynosi wdrożenie commissioningu?

Po pierwsze inwestor zyskuje pewność i komfort, że na każdym etapie inwestycji nad poprawnością prac czuwali eksperci w danej dziedzinie. Ewentualne błędy można wtedy wyeliminować już na bardzo wczesnym etapie, co pozwala zaoszczędzić czas (i pieniądze!). Wyeliminowanie błędów związanych z działaniem systemów oświetlenia, klimatyzacji czy wentylacji pozwala potem na bezawaryjne korzystanie z budynku przez długie lata, a także znacząco obniża jego późniejsze koszty eksploatacji.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że o ile nadzór budowlany skupia się na poprawności wykonania konkretnych etapów budowy, commissioning kładzie nacisk na późniejsze bezawaryjne korzystanie z gotowego budynku co ma ogromne znaczenie dla przyszłych najemców i znacząco podnosi w ich oczach wartość inwestycji. Warto poszukać zatem sprawdzonej firmy i zaufać specjalistom z tej dziedziny (takim jak ensyco.pl/commissioning).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here