w urzędzie pracy

Każdy z nas chciałby mieć wymarzoną pracę i chodzić do niej z uśmiechem na twarzy. Czasami jednak życie ma na nas inny plan i stara się nam podłożyć różnego rodzaju kłody pod nogi. Gdy stracimy pracę, lub przez dłuższy czas nie możemy jej znaleźć, staramy się zastanawiać nad tym, co w takim momencie zrobić. Z pomocą powinna nam przyjść rejestracja w urzędzie pracy, który ma obowiązek pomóc nam w jej poszukiwaniu.

Co trzeba mieć żeby zarejestrować się w urzędzie pracy?

Przede wszystkim musimy mieć status osoby bezrobotnej i nie możemy być nigdzie zatrudnieni, by nie narobić sobie problemów podczas rejestracji i żeby wszystko poszło zgodnie z planem. Gdy ja rejestrowałem się w tego typu urzędzie, musiałem mieć ponadto ze sobą mnóstwo dokumentów. Zaczynały się one od różnego rodzaju świadectw ukończenia szkół, poprzez dane o niekaralności i z tego co pamiętam wpis od wójta gminy, że nie posiadam żadnej działki rolnej zarejestrowanej na siebie.

co trzeba mieć żeby zarejestrować się w urzędzie pracy

Gdy ktoś taką posiadał, musiałem co oczywiste przynieść taki dokument i o tym poinformować. Co oczywiste oprócz wszystkich dokumentów wymienionych wyżej, potrzebny nam też był dowód osobisty, który zawsze nam się przyda i możemy się dzięki niemu wylegitymować i potwierdzić swoją tożsamość. Gdy dostarczymy już wszystkie dokumenty powinniśmy się z nimi udać do rejestracji, w celu sprawdzenia przez osobę siedzącą tam, czy wszystko się zgadza i czy możemy dostać dokument umożliwiającym nam zanotowanie nas w ewidencji systemu i możliwość uzyskania pomocy w poszukiwaniu pracy.

Kolejnym plusem rejestracji w urzędzie pracy, jest z pewnością możliwość bycia ubezpieczonym. To bardzo ważny aspekt, przez który mnóstwo osób rejestruje się tam i chce dane ubezpieczenie otrzymać. To bardzo ważna kwestia, gdy nie posiadamy pracy, gdyż każdego dnia noga może nam się powinąć i gdy nie posiadamy ubezpieczenia zdrowotnego, to możemy podczas wizyty w szpitalu mieć niemały problem i dostać odmowę przyjęcia lub komunikat, że będziemy musieli za całe badanie, czy zabieg zapłacić.

Gdy uda nam się już dopiąć swego, dostaniemy małą książeczkę, dzięki której będziemy mogli po uprzednio wpisanej przez urzędnika dacie, zgłosić się pod wybrany adres w tym dniu i odbyć kolejną wizytę. Oczywiście w tym czasie nie musimy tylko i wyłącznie czekać na odzew ze strony urzędu, który co prawda szuka nam pracy i jesteśmy cały czas w jego ewidencji, ale z doświadczenia wiem, że możemy tam nawet figurować kilka długich miesięcy, zanim dostaniemy telefon, czy list, że mają dla nas ofertę i abyśmy się stawili pod wybrane stanowisko.

Ja szukałem pracy w internecie i na własną rękę, gdyż wiedziałem, że można liczyć tylko na siebie i że nie można siedzieć bezczynnie w domu całymi miesiącami w oczekiwaniu na to, że coś się wydarzy. W urzędzie jesteśmy nawet informowani o tym, że oni ze swojej strony zrobią wszystko, by znaleźć nam jak najszybciej zatrudnienie, ale żebyśmy sami starali się również coś znaleźć i w razie czego od razu pojawili się w urzędzie i to zgłosili.

Dzieje się tak dlatego, że nie możemy jednocześnie funkcjonować w bazie osób jako ta bezrobotna i pracować na umowę w jednej z firm. Musimy być uczciwy wobec Państwa i zachować się fair, zgłaszając to od razu jak tylko będziemy podejmować gdzieś pracę, którą znaleźliśmy na własną rękę.

zarejestrować się w urzędzie pracy

Gdy już to zrobimy, Pani wyrejestruje nas z ewidencji i będziemy mogli w spokoju i z czystym sumieniem podpisać umowę o pracę legalnie i z radością, że w końcu udało nam się tego dokonać. Jeśli jednak wciąż nie uda nam się niczego znaleźć i dalej będziemy liczyć na pomoc urzędu, musimy pamiętać, że będziemy się tam pojawiać co 2,3 miesiące. Tak miałem ja i niestety praktycznie za każdym razem nie dostawałem żadnej oferty.

Gdy ta się pojawiła, była dla mnie zupełnie niesatysfakcjonująca.

Niestety była w miejscu, do którego był bardzo słaby dojazd, a ja nie miałem w tamtym okresie swojego samochodu, przez co musiałem z niej zrezygnować, gdyż nie miałbym się tam jak dostać. Zostało to niestety potraktowane jako odmowa przyjęcia pracy i zostałem wyrejestrowany z systemu, oraz pozbawiony na okres kilku miesięcy ubezpieczenia zdrowotnego.

Udało mi się na szczęście po miesiącu znaleźć pracę na własną rękę i nie musiałem już więcej liczyć na pomoc Państwa. Podczas pierwszej wizyty w urzędzie pracy pamiętajmy więc, aby zabrać świadectwa ukończenia szkół, dokumenty z poprzednich prac, oraz dowód osobisty, który jest najważniejszy, byśmy mogli spisać z niego najważniejsze dane do urzędowej bazy danych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here