Kiedy i komu niezbędna jest asekuracja na dachu

Podejmowanie prac na dużych wysokościach obarczone jest ryzykiem. Jakiekolwiek działania wymagające wykonywania działań na wysokości przekraczającej dwa metry (niekiedy nawet mniejszej) są niebezpieczne, należy więc postępować ostrożnie i z uwagą. Niekiedy jednak to nie wystarczy, bo np. wysokość jest znacznie większa lub obecna jest pochyłość uniemożliwiająca bezpieczną pracę. W wielu takich przypadkach niezbędna jest odpowiednia asekuracja na dachu, czy to w postaci elementów zorganizowanych samodzielnie, czy też rozwiązania systemowego od zajmującej się tym firmy.

Właściwa asekuracja czyni prace na dachu bezpiecznymi, o ile składające się na nią elementy będą stosowane konsekwentnie i we właściwy sposób. Jeśli np. asekurowani mają być pracownicy budowlani, czy też zatrudnieni przez firmę remontową, przeważnie dysponują własnymi zabezpieczeniami. Może być jednak tak, że to od właściciela budowy lub remontowanego budynku zależy, w jakim stopniu zabezpieczy zdrowie i życie pracujących u niego ludzi. Nie powinno się tego pominąć, gdyż niekiedy upadając nawet z niewielkiej wysokości można doznać poważnych uszczerbków na zdrowiu lub zginąć na miejscu (wystarczy nieszczęśliwy upadek na podstawę czaszki, kontakt z twardym podłożem lub wystającymi elementami.

Gdy korzysta się z przeróżnych zaawansowanych systemów asekuracyjnych, konieczne bywa przeszkolenie użytkowników, w jaki sposób należy to robić. Nie wszystko jest intuicyjne i bywa, że z powodu niewłaściwego użycia zapewnionych rozwiązań tak czy tak dojdzie do wypadku. Ochrona przed upadkiem realizowana za pomocą najprostszych sposobów jak np. liny w teorii nie wymaga żadnej wiedzy. Jednak nawet taka metoda może okazać się zawodna i niebezpieczna, jeśli nie zastosuje się właściwego wiązania w celu zapewnienia stabilności lin.

Korzystając z gotowych systemów, takich jak np. systemy asekuracyjne od asekuracje.pl, przeważnie dostaje się rozbudowane instrukcje użytkowania. Można też posłużyć się dostępnymi w sieci materiałami szkoleniowymi lub poprosić o prezentację działania bardziej doświadczoną osobę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here