Napisanie CV, czyli życiorysu zawodowego, stanowi wyzwanie dla wielu osób poszukujących pracy. Dokument ten, oprócz danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres zamieszkania czy dane kontaktowe, takie jak numer telefonu kontaktowego lub adres mailowy, powinien zawierać w swojej treści dane dotyczące wykształcenia aplikującego, a także informacje dotyczące przebytych szkoleń, stażów, umów o dzieło czy umów o pracę wraz z podaniem terminów oraz zakresu wykonywanych obowiązków.

Dobrze widziane przez pracodawców jest podawanie w CV informacji dotyczących doświadczenia w pracy z konkretnymi systemami informatycznymi, stopnia znajomości języków obcych oraz wyszczególnienia konkretnych czynności, które wykonywało się podczas zatrudnienia na dotychczasowych stanowiskach pracy, a także podania takich informacji, jak np posiadanie prawa jazdy czy doświadczenia w kierowaniu pojazdami.

Dane te powinny zostać przedstawione w przejrzysty sposób, najlepiej w punktach lub kolejnych akapitach. Warto przy tym zwrócić uwagę na przejrzystość i estetykę dokumentu, który stanowi nasze cv, dokument taki powinien zostać zauważony przez potencjalnego pracodawcę i wyłowiony spośród wielu dokumentów, które musi on przejrzeć. A co, jeśli do tej pory nie pracowaliśmy? Jak napisać cv bez doświadczenia? Przede wszystkim powinniśmy przedstawić swoje zalety i umiejętności. Powinniśmy wpisać wszelkie przydatne informacje, umieścić w dokumencie swoje pasje, zainteresowania, osiągnięcia i cele. Nie należy jednak umieszczać w cv nieprawdziwych danych, gdyż zazwyczaj działa to na niekorzyść aplikującego.

Dobrze napisane cv to dokument wyróżniający się zarówno pod względem informacyjnym, jak i pod względem formy graficznej i estetycznej. Stanowi on informację o potencjalnym pracowniku, a także o jego wartości jako zatrudnianego na określonym stanowisku pracy. Wiele można wywnioskować z formy, w jakiej cv jest wyedytowane – określa ona, czy mamy do czynienia z osobą dobrze zorganizowaną i konkretną, czy raczej z bałaganiarzem.

Podczas tworzenia cv należy wziąć pod uwagę oczekiwania pracodawcy pod względem poszukiwanego przez niego pracownika. Nie należy wysyłać aplikacji, jeśli nie posiadamy wykształcenia lub doświadczenia wymaganych przez potencjalnego pracodawcę, gdyż aplikacje takie są zwykle na wstępie odrzucane jako niespełniające wymagań.
Dlatego tworząc cv podczas poszukiwania nowej pracy warto się do tego przyłożyć i postarać, a poniesione starania przełożą się na korzyści, które uzyskamy otrzymując nową wymarzoną pracę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

PODZIEL SIĘ
Następny artykułZarabiaj w domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here