ile dni przysługuje na poszukiwanie pracy

Każdy dorosły człowiek w swoim życiu z pewnością choć raz szukał pracy i wie, że nie jest to łatwe zajęcie. Znalezienie dobrej pod względem godzin pracy i pod względem rodzaju wykonywanego zajęcia pracy graniczy niemalże z cudem. Setki wysłanych CV oraz listów motywacyjnych, które nie dały żadnych efektów, a jedynie przyniosły frustrację i niezadowolenie.

Ile można szukać, jeśli cały czas nasza oferta jest odrzucana?

Musi być to bardzo dołujące, zwłaszcza jeśli ukończyliśmy stosowne do ubiegania się o pracę na danym stanowisku studia, a mimo tego i tak nas tam nie chcą, tłumacząc, że obecnie mają komplet załogi w firmie. Sytuacji, gdzie młodzi i wykształceni ludzie nie mogą naleźć pracy, można wręcz mnożyć, a powodów jest wiele. Jednym z nich jest przykładowo przesyt rynku daną grupą zawodową.

Przyszli studenci powinni poważnie podejść przed wyborem wymarzonych studiów, do analizy rynku pracy i prognoz na kolejne lata, w których powinni zostać już absolwentami. Specjaliści z tej dziedziny, są w stanie dosyć skutecznie przewidywać, na jakie zawody będzie w przyszłości zapotrzebowanie. Wiedzą wcześniej, co warto studiować, aby za 5 lat nie zostać bezrobotnym i nie zastanawiać się ile dni przysługuje na poszukiwanie pracy, kiedy pracujemy w tymczasowym miejscu, aby przeczekać złą sytuację.

Nie warto kończyć studiów, po których wiadomo, że nie będzie dla nas pracy, bo to zwyczajnie strata czasu, a robi tak wielu młodych ludzi, nieświadomie wybierając kierunki na uczelniach. Lepiej podejść do tego rozsądnie i przeanalizować rynek. Oczywiście nie chodzi też o to, aby iść na studia, co do których kompletnie nie mamy predyspozycji i nie widzimy się totalnie w zawodzie, który po ich ukończeniu uzyskamy.

poszukiwanie pracy

Ale wśród tak szerokiej oferty, jakie dają uczelnie wyższe, z pewnością da się znaleźć kierunek, który zapewni satysfakcję, a jednocześnie da nam dobry zawód, na który jest na rynku zapotrzebowanie. Po studiach, które są nadzwyczaj popularne i decyduje się na nie wielu młodych ludzi, nie można spodziewać się niczego dobrego. Lepiej wybrać bardziej niszowy kierunek, o którym obecnie dużo osób nie mówi i nie interesuje się nim.

Wtedy, za 5 lat, gdy zdobędziemy już tytuł magistra z danej dziedziny, nie będziemy się musieli zbytnio natrudzić, aby znaleźć pracę. Może wręcz okazać się, że to praca znajdzie nas, bo właśnie na takich mały popularnych kierunkach, to pracodawcy biją się o pracownika. Ciężko powiedzieć jaki zawód za 5 lat będzie poszukiwany, ale z pewnością są specjaliści, którzy zajmują się takim przewidywaniem.

Warto śledzić zmieniające się trendy na rynku pracy i pod tym kątem wybierać swój przyszły zawód. Przykładowo, tak popularne wśród studentów kierunki, jak socjologia, czy też psychologia, obecnie nie dają niestety gwarancji zatrudnienia, a mimo to młodzi ludzie się na nie decydują. Potem zazwyczaj są rozczarowani, że nie mogą znaleźć pracy w swoim zawodzie i muszą zadowolić się czymś zupełnie innym, kompletnie niezwiązanym z ich kwalifikacjami.

Szukanie pracy też jest zresztą w pewnym stopniu sztuką. Trzeba wiedzieć, jak zaprezentować swoją osobę, aby ktoś się nią zainteresował. Jak pokonać tak dużą konkurencję, jaka zazwyczaj jest w walce o każde lepsze stanowisko. Na to nie ma dobrej recepty i rady. Trzeba mieć to coś, co przekona do nas pracodawcę i sprawi, że staniemy się dla niego numerem jeden. Specjaliści od spraw wizerunku, nie mają wątpliwości, że dobry, zadbany wygląd znacznie pomaga w znalezieniu pracy marzeń.

Niby mówi się, że nie ocenia się człowieka po wyglądzie, ale jednak w aspekcie poszukiwania pracy, ma on istotne znaczenie. Kompetencje czasem są nawet na drugim miejscu, chociaż nie można też generalizować. Może po prostu są zawody, które wymagają dobrej prezencji, a to jak wyglądamy, jest zwyczajni częścią naszej pracy. Przykładowo, sekretarka dużej, renomowanej firmy, raczej zawsze powinna wyglądać dobrze, a nie odpychać na swój widok.

szukanie pracy

Jest przecież swego rodzaju wizerunkiem firmy, wita ważnych gości i ma z nimi bezpośredni kontakt, musi więc odpowiednio się prezentować każdego dnia. Tak samo kosmetyczka, która codziennie wykonuje makijaże i stylizacje paznokci. Musi mieć codziennie dobry makijaż i zadbane paznokcie, bo w innym przypadku, żadna klientka nie umówiłaby się do niej na wizytę.
Tak to już jest, wizerunek pozwala kształtować naszą markę osobistą i w niektórych zawodach jest po prostu niezbędnym i nieodłącznym elementem wykonywanej pracy. W końcu dbanie o siebie nie jest niczym złym, a jak nas widzą, tak nas piszą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here