Co to przedpłata i czy podlega zwrotowi?

Transakcje zawierane pomiędzy dwiema firmami lub osobą prywatną a firmą odbywają się każdego dnia, w każdej firmie, na bardzo różną skalę. Najmniejsza, to chyba transakcja kupna-sprzedaży w sklepie, kiedy to za przedmiot płaci się w całości gotówką i otrzymuje paragon jako potwierdzenie sprzedaży. Wiele jednak zależy tak naprawdę od wartości tego przedmiotu i samej transakcji. W związku z tym, opłata za tę transakcję może być dokonywana w bardzo różnych formach, i podlegać różnym regulacjom prawnym z kodeksu cywilnego. Jedną z form uiszczenia zapłaty za towar lub usługę, jest przedpłata – w formie zaliczki lub zadatku.

Czym jest przedpłata? Załóżmy, że chcemy zlecić profesjonalnej firmie produkcję mebli kuchennych na wymiar oraz ich montaż w domu klienta. Wartość takiej usługi to 20 tysięcy złotych. Wymagane jest zatem podpisanie umowy na tę usługę, zawierającej między innymi dokładnie opisany system uiszczania zapłaty. Klient teoretycznie może zapłacić z góry całą kwotę – takie rozwiązanie jest oczywiście bardzo pożądane u wykonawców. Jednak dla klienta oczywistym jest, że cała kwota z góry nie wchodzi w grę – nie ma on pewności, czy usługa zostanie wykonana tak, jak sobie tego życzył. Jednocześnie klient jest zdecydowany zlecić tę usługę danej firmie, i chce mieć pewność, że przyjmie ona jego zlecenie oraz niezwłocznie zabierze się do realizacji. Umawia się więc z wykonawcą na uiszczenie przedpłaty. Jest to kwota, dzięki której wykonawca może „popchnąć” prace do przodu i zakupić niezbędne materiały. Z kolei klient pomniejsza całościową kwotę o tę właśnie sumę przedpłaty, i w przyszłości zostanie mu do zapłacenia już tylko cała reszta.

Kwestią dobrej woli obu stron jest rozróżnienie, czy przedpłata będzie miała charakter zaliczki, czy zadatku. Zaliczka jest częścią całej kwoty, i ma charakter zwrotny. Jeśli więc nasz przykładowy klient zapłaci 4 tysiące złotych (20% wartości) zaliczki, wykonawca będzie mógł na przykład zakupić materiały konieczne do wykonania mebli. Problem w tym, że jeśli klient zerwie umowę – wykonawca będzie musiał zwrócić mu te 4 tysiące, natomiast nikt nie ma podstaw, aby zwrócić mu koszty zakupu materiałów na meble. Jest zatem stratny.. W jego sytuacji korzystniejszy będzie bezzwrotny zadatek, i tę kwestię trzeba dokładnie opisać w umowie. Klient nie może się więc rozmyślić, gdy znajdzie tańszą firmę, i zrezygnować z umowy. To znaczy może – ale jego zadatek przepadnie. Wykonawca, który kupił już za niego materiały, przynajmniej nie będzie stratny – zostanie tylko z materiałami, które prawdopodobnie będzie mógł w przyszłości zużyć.

W jakich branżach w takim razie sprawdzi się zaliczka? W takich, w których pobrana kwota nie stanowi zabezpieczenia na poczet wydatków wykonawcy. Na przykład zaliczkę może pobrać monter mebli, i zwrócić ją, jeśli do montażu mebli nie dojdzie. Można też pobrać zaliczkę na kurs na prawo jazdy i zwrócić ją, gdy kursant zrezygnuje – kurs i tak się odbędzie, ale dla innych uczestników, ewentualnie w pomniejszonym gronie.

Przedpłaty mają na celu przede wszystkim rozważniejsze korzystanie z wszelkiego rodzaju usług. Czasami klienci nie są pewni, czy w ogóle potrzebują i chcą iść do kosmetyczki, więc umawiają się, a potem nie przychodzą na wizytę – bo zapomnieli lub zrezygnowali, ale nie poinformowali o tym wykonawcy. Czasem zlecają wykonanie jakiejś usługi, aby tylko zarezerwować sobie termin, ale później poszukują tańszych wykonawców w wolnymi terminami, i gdy takich znajdą – rezerwują u nich kolejny termin i rezygnują z poprzedniego. Jeśli klient zapłaci choćby niewielką kwotę za każdą taką rezerwację, to zyskuje pewność, że jego usługa zostanie wykonana. Co więcej, przemyśli dokładnie swoje potrzeby i preferencje, i będzie bardziej zdecydowany na tę usługę. Przedpłaty działają w taki sposób, że czasem klient, który już zapłaci i zaklepie usługę, czuje się bardziej zmotywowany do skorzystania z niej – nawet gdyby plany nieco mu się zmieniły, lub gdyby się okazało, że gdzie indziej usługa ta jest tańsza.

Więcej o przedpłacie przeczytasz na stronie http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/przedplata-zaliczka-zadatek

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here