umowa o pracę co to jest

Rodzimy rynek pracy bardzo się zmienił w ostatnim czasie. Patrząc na niego z szerszej perspektywy ostatnich trzech dekad, dostrzega się fundamentalne zmiany i ogromny krok naprzód. Sporo działo się jednak także na przestrzeni minionych kilkunastu miesięcy. Pracownicy zdecydowanie rzadziej zadają sobie pytanie umowa o pracę co to jest. Doskonale wiedzą, czym jest, ponieważ coraz częściej podpisują taki dokument. Co za tym idzie, otrzymują świadczenia, pełne składki i prawo do godziwego urlopu.

Jeszcze nie tak dawno tylko szczęśliwcy mogli się pochwalić tak stabilnym zatrudnieniem. Panowały bowiem czasy pracodawców. Dzisiaj rynek zdecydowanie bardziej ukierunkowany jest na pracownika. Co za tym idzie podwładni zyskali silniejszą pozycję negocjacyjną. Ich kompetencje są bardziej cenione, a w niejednej branży już teraz widać deficyt pracowników i silną potrzebę znalezienia fachowców na wczoraj.

Czy ten trend się utrzyma?

Trudno powiedzieć, choć analitycy przewidują, że potrwa jakiś czas. Na rynku od dawno dawało się odczuć braki kadrowe, szczególnie widoczne w przypadku specjalistów. Niestety taka wiedza nie szła w parze z większym zainteresowaniem kształceniem zawodowym i ścisłym. Obecnie trochę się w tej kwestii zmieniło, młodzi ludzie bardziej pragmatycznie podchodzą do wyboru ścieżki kształcenia oraz przyszłego zawodu. Jednak deficyty w niektórych obszarach gospodarki trwają.

umowa o pracę

W niejednym przedsiębiorstwie umowa o pracę co to jest wręczana jest na wstępie. Pracownicy wraz z nią mogą liczyć na premie, godziwe zarobki i szereg innych udogodnień. Mimo to wciąż nie ma chętnych. Obserwujący takie zjawisko z dystansem łapią się za głowę i zastawiają nad tym, jak możliwy był tak znaczny obrót sytuacji. Rynek pracy zmieniał się od zawsze, niemniej jednak współcześnie ulega wręcz ekspresowym modyfikacjom. Pracodawcy nie dają już umów o pracę z tak zwanej łaski. Nawet ci najbardziej ceniący popularne śmieciówki są zmuszeni od nich odchodzić. Zdają sobie bowiem sprawę, że w przeciwnym razie mogą stracić pracowników na rzecz konkurencji. A to poważny problem dla każdego szanującego się przedsiębiorstwa, planującego rozwój czy chociażby utrzymanie się na rynku.

Jeżeli umowa o pracę nie stanowi już problemu, a do tego zarobki wciąż wzrastają, to powinna maleć też emigracja zarobkowa polskich pracowników. Na tym polu także coś drgnęło, ale mimo wszystko w pewnych branżach nadal widoczny jest zagraniczny odpływ pracowników. Powodów jest co najmniej kilka. Na pewno nie jest nim umowa o pracę co to jest zatem? Otóż po pierwsze wynagrodzenie. Za taką samą pracę na Zachodzie otrzymuje się kilka razy więcej pieniędzy. Niektórzy Polacy nie muszą nawet emigrować na stałe. Wystarczy pokonać kilka kilometrów i przekroczyć granicę. Poza tym wyzwaniem, przed jakim w pewnym momencie stanie polski rynek pracy, będzie też zwiększony napływ pracowników ze Wschodu.

Póki co ratują oni sytuację gospodarczą, ponieważ jak wspomniano w Polsce brakuje rąk do pracy. Ich wynagrodzenia także są niższe, co z ulgą witają pracodawcy. Do tego wielu z nich może liczyć na dofinansowanie z tytułu zatrudnienia obcokrajowców. W przyszłości jednak polskie społeczeństwo może się oburzyć. A obecność zagranicznych pracowników stanie się istotnym problemem społecznym. Tak jak ma to miejsce w bogatych krajach zachodnich. Z jednej strony potrzebują one obcej siły roboczej, z drugiej mierzą się z niezadowoleniem własnych obywateli, zmęczonych i sfrustrowanych obecnością cudzoziemców. To, czy rzeczywiście zabierają oni pracę obywatelom danego kraju, jest dyskusją na zupełnie inną okazję.

umowa o pracę

W tym miejscu należy natomiast podkreślić, że sytuacja na polskim rynku pracy od dawna, jeżeli w ogóle, nie była tak dobra. Dostrzegają to osoby związane z niemal wszystkimi branżami. Wyższe zarobki przekładają się na większą konsumpcję, na czym bardzo korzysta gospodarka. Jednym z najlepszym wskaźników odwrócenia trendów jest wzrost liczby zawieranych umów o pracę. Stopniowo wypierają one tak zwane umowy śmieciowe. Z perspektywy przeciętnego obywatela i pracownika to nie lada zmiana. Przekłada się bowiem nie tylko na lepsze warunki zatrudnienia, ale także pewność zachowania pracy na dłużej.

Pracownicy wymagają od pracodawców więcej, sprzyja im bowiem aktualna sytuacja. Polska stała się silną, atrakcyjną gospodarką, która przyciąga kolejnych inwestorów. Oni także potrzebują pracowników. Pozostaje mieć nadzieję, że w najbliższym czasie znacząco przybędzie tych naprawdę wykwalifikowanych, znających się na swojej ,,robocie”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here