Praca za granicą – sprawdź dlaczego warto zdobyć tam doświadczenie

Rozwój zawodowy wymaga wielu poświęceń, bo jeśli chcemy coś osiągnąć, musimy być przygotowani na zmiany i uczenie się nowych rzeczy. Warto więc być otwarty na nowe możliwości, ale jednocześnie wybierajmy mądrze, to znaczy takie ścieżki kariery, które wymiernie pomogą nam piąć się coraz wyżej i wyżej. W tym kontekście na uwagę zasługuje praca za granicą!

Wyjazd za granicę – finansowe korzyści

Decyzja o tym, by wyjechać za granicę, podyktowana jest najczęściej wyższymi zarobkami bądź atrakcyjnymi możliwościami rozwoju. Taki wyjazd przestaje być dzisiaj czymś dziwnym, bo wiele osób się na to decyduje. Dawniej robili to nieliczni, także przez nieporównywalnie mniejsze szanse, aby móc tego dokonać.

Obecnie, gdy w Europie praktycznie nie ma granic, można próbować swoich sił w wielu różnych krajach, a nierzadko wyjeżdżając jeszcze dalej – na inne kontynenty. Jak się jednak okazuje, nie tylko perspektywa rozwoju czy wyższych zarobków kusi, bo z pracą za granicą wiążą się inne pozytywy.

Wyjazd za granicę

Międzynarodowe środowisko – niezwykle cenna wartość

Niezwykle cenna jest praca w międzynarodowym środowisku, dzięki której możemy zdobyć kompetencje ułatwiające zrozumienie osób pochodzących z zupełnie odmiennych kręgów kulturowych. Współpraca w takim gronie wpływa na efektywniejszą komunikację, co ma niebagatelny wpływ na pracę zespołową. Co ciekawe, chociaż rekruterzy obecnie najbardziej zwracają uwagę na poziom inteligencji emocjonalnej u kandydatów, to również kompetencje kulturowe oraz umiejętność akceptacji do zmian, są bardzo pożądane.

Szlifowanie języka

Jeśli chcemy pracować za granicą, to oczywiście musimy posługiwać się językiem obcym, przeważnie angielskim. I nawet jak go znamy, to dzięki zatrudnieniu w innym kraju możemy go szybko ulepszyć, a po pewnym czasie dojść do perfekcji. Nie ma lepszej szkoły, żeby się go nauczyć niż spędzanie codziennie po 8 godzin w pracy i posługiwanie się nim we wszystkich kontaktach. A i po pracy dalej to robimy.

wyższa rynkowa wartość

Dłuższy pobyt za granicą to więc nie tylko lepsza znajomość języka (niekiedy stricte biznesowego czy technicznego), ale również umiejętność prowadzenia konwersacji mniej formalnych, tak zwanych “small talków”, których na żadnym kursie (czy tym bardziej samodzielnie w domu) się nie nauczymy.

Prestiż = wyższa rynkowa wartość

Doświadczenie branżowe to zresztą o wiele więcej, bo przez kilka miesięcy bądź lat za granicą można uzyskać unikalną, branżową wiedzę, swoiste know-how. Pracownik zyskuje możliwość, by poznać ciekawe, niekiedy najbardziej nowatorskie praktyki biznesowe i zaawansowane rozwiązania. Praca w obcym kraju, szczególnie w znanej, cenionej firmie, to również prestiż, który pomoże w przyszłości. Taki zapis w CV jest na wagę złota, bo niezwykle mocno podnosi atrakcyjność kandydata na rynku pracy.

Warto, jak tylko pojawi się taka opcja, spróbować swoich sił w innym kraju, bo mimo stresu i niepewności, istnieje ogromna szansa, że taki wyjazd zadziała jak trampolina w naszej zawodowej karierze. Jednocześnie zawsze pamiętajmy, by przed wyjazdem odpowiednio się przygotować, przede wszystkim wykupić ubezpieczenie dla osób pracujących za granicą, jak i pozałatwiać sprawy we własnym kraju, aby później nie martwiły, jak już będziemy daleko od domu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here