Co nazywamy wypadkiem przy pracy

0
2158

Nauka albo praca zawodowa to w obecnych czasach i w naszym kręgu kulturowym jedno z podstawowych zajęć każdego człowieka. Obowiązek nauki w Polsce mają dzieci i młodzież do 18 roku życia.

Po zakończonej edukacji naturalnym krokiem jest podjęcia pracy zarobkowej, ponieważ bez środków finansowych nie sposób się utrzymać, zapewnić sobie dobrego bytu – mieszkania, żywności, leków, opieki zdrowotnej – nierzadko prywatnej, odzieży, czy innych przyjemności.

Pracy poświęcamy sporo czasu w naszym życiu.

Przeciętny dzień pracy dla pracownika trwa 8 godzin, zatem jest to 1/3 całej doby. Poza pracą, nierzadko pracownicy się szkolą, chcą się rozwijać, podnosić swoje kwalifikacje, zdobywać nowe uprawnienia, aby tym samym otworzyć sobie możliwość kariery zawodowej, czy po prostu awansu lub najzwyczajniej w świecie zmiany miejsca pracy – z różnych, coraz częściej jednak ekonomicznych względów.

W związku z wchodzeniem nowego, młodszego pokolenia na rynek pracy, zmienia się także podejście do pracy, świadomość pracowników i pracodawców w zakresie swoich praw oraz obowiązków.
Młodzi pracownicy nierzadko są doskonale obeznani w tym, co im się należy, przysługuje, na co mogą liczyć czy też czego od pracodawcy wymagać.

Zdarzają się sytuacje, że dla pracodawcy taki obeznany pracownik wcale nie jest korzyścią, ponieważ zwraca on wtedy niezwykle dokładnie uwagę na wszelkie nieścisłości w funkcjonowaniu zakładu pracy. Nierzadko przeszkadzają mu pewne fakty, które załatwiane są niejako poza oficjalnym obiegiem, jak na przykład daty szkoleń (nieco przesuwane w rzeczywistości, choć formalnie w innych terminach, aby było zgodnie z prawem).

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy są niezwykle ważne. Wielu pracodawców jest wręcz wyczulonych na ich przestrzeganie. Powszechne znane są przepisy i podstawowe obowiązki pracodawców w tym zakresie, zatem zdecydowana większość z nich dostosowuje się do nich, zapewniając określone warunki pracy osobom, które zatrudnia, w tym także dostęp do szkoleń wstępnych czy okresowych dotyczących ich stanowiska.

Umowa o pracę jest dzisiaj bodaj najbardziej pożądaną formą zatrudnienia. Daje większe poczucie bezpieczeństwa i stabilności pracownikowi, zatem nie ma się co dziwić, że słychać coraz głośniejsze sprzeciwy przeciwko popularnemu zatrudnianiu na umowach zlecenia, czyli tak zwanych „umowach śmieciowych”.

Umowa o pracę jest dla zatrudnionej osoby, m.in. gwarancją objęcia go ubezpieczeniem, co jest niezwykle istotne przy dostępie do opieki zdrowotnej, ale także jeśli chodzi o ubieganie się o odszkodowanie, w przypadku ulegnięcia wypadkowi, a ten zdarzyć się może również w miejscu pracy.

Tutaj rodzi się kilka pytań, ponieważ do zdarzenia może dojść zarówno w drodze do pracy lub z pracy do miejsca zamieszkania, ale także bezpośrednio na naszym stanowisku pracy czy w ogóle w miejscu naszego zatrudnienia.

Co nazywamy wypadkiem przy pracy?

Ustawa podaje, że wypadkiem przy pracy jest zdarzenie, które nastąpiło nagle i wywołało jakoś uraz lub śmierć, zdarzenie to było wywołane przez czynnik zewnętrzny, a także działo się podczas zwyczajowego wykonywania czynności służbowych lub poleceń swojego przełożonego.

Co ciekawe, jeśli chodzi o samo miejsce wystąpienia takiego wypadku, to wcale nie oznacza ono, że musiało zajść dokładnie w siedzibie pracodawcy czy na naszym stanowisku pracy. Zdarzenie takie może zajść w zasadzie w dowolnym miejscu i czasie, tyle tylko, że musi spełniać wymóg – miało to związek z wykonywaniem zadań pracownika na rzecz pracodawcy.

Osoba zatrudniona może pracować w terenie, przemieszczając się po mieście lub nawet miastach, bywać w różnych instytucjach oraz innych firmach, a także w domach osób prywatnych. Wszystko zależy od charakteru pracy i danego stanowiska.
Każdy z incydentów, który wywołany zostanie przyczyną zewnętrzną, wywołał fizyczny uraz lub śmierć, a jednocześnie doszło do niego podczas wykonywania zadań służbowych na rzecz swojego pracodawcy, jest wypadkiem przy pracy.

co nazywamy wypadkiem przy pracy

Warto tutaj zaznaczyć, bo bywa to mylone – wypadek, do jakiego może dojść podczas naszej drogi do pracy lub z pracy do domu, nie jest już wypadkiem przy pracy. Jest to dokładnie jak sama jego nazwa wskazuje – wypadek w drodze z lub do pracy.

Rozpoczynamy nasz dzień pracy dopiero kiedy przekraczamy próg miejsca pracy lub wchodzimy na teren miejsca, w którym jesteśmy zatrudnieni.
Takie delikatne różnice nie dla każdego pracownika są oczywiste, a przy późniejszym ubieganiu się o odszkodowanie od ubezpieczyciela możemy się nieco rozczarować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here