Nastolatek w szkole – porady technologiczne

Za nami już miesiąc wakacji. Wielu rodziców powoli myśli o kupnie wyprawki szkolnej dla swoich pociech. Młodsze dzieci cieszą się z nowych piórników, tornistrów czy innych akcesoriów. A co z nastolatkiem? W przypadku młodzieży zdecydowanie lepiej sprawdzą się akcesoria technologiczne, o których mówimy w tym artykule!

Pokój nastolatka – przegląd

Niepewne czasy sprawiają, że własny pokój może być dla nastolatka miejscem odpoczynku, jak i niestety salą lekcyjną. Choć rok szkolny zakończył się zajęciami stacjonarnymi, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokój młodej osoby mógł stać się niezbędną pomocą w procesie kształcenia. Razem z dzieckiem obejrzyjmy jak wygląda to pomieszczenie. Czy wymaga remontu? Czy oświetlenie oraz firanki lub zasłony nie są zniszczone? A może coś innego wymaga poprawy?

Stanowisko pracy

Sprzęt elektroniczny

Niezależnie od tego, czy nasz nastolatek będzie do szkoły uczęszczał stacjonarnie czy też tryb kształcenia zmieni się na zdalny, to musi mieć jednak dobre warunki do chociażby odrabiania zadań domowych czy przygotowywania się do sprawdzianów i kartkówek. Ważne jest, by zapewnić mu odpowiedni sprzęt elektroniczny, który pomoże w procesie edukacji. Jeżeli chcemy wymienić komputer, tablet, smartfon czy oprogramowanie na nowe, warto poczytać specjalistyczne strony poświęcone tematyce nowych technologii takie, jak chociażby ten: https://techpolska.pl/, który jest kopalnią wiedzy o najlepszych urządzeniach do użytku domowego czy szkolnego. Warto również zwrócić uwagę, czy dostawca Internetu zapewnia usługi na zadowalającym nas i naszego nastolatka poziomie.

Biurko i krzesło

Jeżeli młody człowiek będzie musiał spędzać wiele godzin przed komputerem na lekcjach zdalnych lub podczas przygotowywania prezentacji na jakieś zajęcia, należy mu zapewnić odpowiedni fotel. Dobrym rozwiązaniem są fotele gamingowe, które są wygodne i ergonomiczne, dzięki czemu dbamy o poprawną postawę ciała naszego dziecka. W Internecie możemy znaleźć rozwiązania, które łączą praktyczność z modą na współczesnych idoli. Przykład takiego fotelu gamingowego znajduje się na stronie: https://techpolska.pl/fotel-gamingowy-ekipa/, co powinno zdecydowanie trafić w gust naszego nastolatka.

Dodatki

Choć niekoniecznie związane z technologią, to jednak przydatne będą wszystkie akcesoria, które pomogą w zorganizowaniu przestrzeni otaczającej dziecko. Zapewnijmy nastolatkowi pudełka, półki, segregatory oraz pojemniki, które ułatwią mu przechowywanie podręczników, lektur, przyborów szkolnych czy też chociażby słuchawek i smartfonu.

Narzędzia elektroniczne wspomagające naukę

Do tego typu narzędzi należą różnego rodzaju programy i aplikacje, które mogą wspomóc naukę poprzez systematyczne powtarzanie słówek w języku obcym, planowanie pracy nad jakimś projektem czy chociażby zapisywanie terminów sprawdzianów i kartkówek.

Planowanie pracy

Świetnym narzędziem dla ucznia, który chce dobrze zaplanować sobie pracę na tydzień naprzód lub na inny okres są aplikacje i programy umożliwiające stworzenie listy „to-do”. Nastolatek, który posiada komputer z systemem Windows może śmiało wykorzystać wbudowany program Microsoft To-Do, który umożliwia właśnie zapisanie zadań do wykonania. Każde z nich można również podzielić na etapy oraz przypisać im odpowiednie daty zakończenia. Program Microsoft To-Do pozwala także na ustawienie przypomnienia o potrzebie wykonania danego zadania oraz sparowanie go z telefonem na jednym koncie Microsoft. Należy wtedy pobrać aplikację Microsoft To-Do ze Sklepu Play lub App Store – w zależności od systemu operacyjnego, jaki dziecko posiada na swoim smartfonie.

Regularne powtórki języka obcego

Każdy uczeń szkoły podstawowej lub średniej zobligowany jest do nauki jednego lub dwóch języków obcych. Niezwykle istotną częścią procesu ich poznawania jest zapamiętanie słownictwa. Z pomocą mogą przyjść tu kursy znajdujące się w aplikacjach. Warto wymienić chociażby kilka z nich – Duolingo, SuperMemo i Babbel. Jeżeli chcemy skoncentrować się na samej powtórce słownictwa, wówczas warto skorzystać z aplikacji Quizlet. Nauczyciele języków obcych często udostępniają uczniom gotowe zestawy, z których mogą korzystać uczniowie. Są one dostępne bez rejestracji, jednak jest ona pomocna, gdyż wtedy zostaje zachowany postęp w nauce danej partii materiału, a nastolatek kontroluje swoją pracę.

W dzisiejszych czasach osoby nastoletnie są niemal „przyklejone” do smartfonów czy komputerów. Oczywiście nietrudno w tej sytuacji o uzależnienie, więc spróbujmy wykorzystać elektronikę i technologię w dobrym celu. Skorzystajmy z powyższych rad, a nasze dziecko będzie za to ogromnie wdzięczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here