e-dowód

E-dowód jest to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jest to nowa, wygoda w użyciu opcja tradycyjnego dowodu. Dzisiaj przekażemy wam informację, w jaki sposób go zdobyć. Na pierwszy rzut oka  e-dowód wygląda tak samo jak dowód tradycyjny. Jak więc je od siebie odróżnić? Okazuje się, że e-dowód ma podany na pierwszej stronie, numer CAN. Jest to numer umieszczony w kodzie kreskowym na odwrocie. Przeczytaj więcej! 

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/e-dowod-co-to/ 

Czym jest e-dowód? 

E-dowód jest dokumentem zawierającym warstwę elektroniczną. Oznacza to, że ma on wbudowany, niewidoczny gołym okiem chip.

Działa on więc bezstykowo. Używamy go poprzez położenie go na czytniku.

Chociaż dowód zmienił się, to w zasadzie jego funkcje pozostały bez zmian. Przy jego pomocy potwierdzimy tożsamość, a także obywatelstwo i uprawnienie do przekraczania wybranych granic.

Co wykonasz przy pomocy e-dowodu?

Dzięki warstwie elektronicznej będziemy mogli używać go przy załatwianiu spraw urzędowych czy też z innymi podmiotami.

Dzięki niemu będziemy mogli m.in.:

  • Zalogować się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty),
  • Podpisać elektronicznie dowód (za pomocą podpisu osobistego).

Wniosek – E-dowód 

Wnioski o wydanie e-dowodu można składać już od 4 marca 2019r. Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną można składać w dowolnym urzędzie gminy, a także przez internet.

Formularz wniosku został poszerzony o dodatkową:

  • możliwość wskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty,
  • sekcję z pytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego.

W przypadku kiedy dokument zostanie zgubiony, skradziony lub uszkodzony, to należy zgłosić to do odpowiedniego urzędu gminy lub na stronie gov.pl. Wówczas zostanie on od ręki unieważniony.

Mamy również możliwość zawieszenie elektronicznego dokumentu i tę czynność możemy zawiesić na 14 dni. W przypadku kiedy właściciel w tym czasie nie cofnie zawieszenia, to dowód ten zostanie unieważniony automatycznie.

Zobacz też: http://www.contador.pl/zaswiadczenie-a1-zus/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here