student

Co jest najważniejsze, aby zdobyć dobrą pracę? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu odpowiedź była jedna – jak najlepsze wykształcenie. Dzisiaj o możliwościach zatrudnienia i zrobienia zawodowej kariery świadczą zupełnie inne kwestie. Oczywiście dobre wykształcenie to nadal podstawa w wielu dziedzinach. Trudno wyobrazić sobie lekarza bez ukończonych studiów medycznych albo prawnika bez ukończonych studiów prawniczych. W zdecydowanej większości zawodów liczą się jednak predyspozycje i umiejętności, które niekoniecznie zdobywa się na uczelni wyższej.

Co studiować żeby mieć pracę?

Takie pytanie zadaje sobie wielu maturzystów. Część z nich ma w głowie pewne ideały. Będą musieli oni zmierzyć się z rzeczywistością, która może być bolesna, jeżeli ktoś myśli, że same studia zapewnią wspaniałą pracę. W branży takie jak sprzedaż czy marketing liczy się przede wszystkim kreatywność. Tego nie można kupić ani nabyć na żadnych szkoleniach ani na studiach. Z tym trzeba się urodzić albo ciężko na to pracować. Samodzielnie. Chodzi po prostu o to, że uczelnie wyższe nie mają za zadanie wtłoczyć wiedzę do mózgów studentów.

co studiować

To student jest zobowiązany studiować czyli na własną rękę zdobywać potrzebną wiedzę, jedynie pod okiem wykładowców. Dobrze jeżeli wykładowca jest zaangażowany w swoją pracę i prowadzi wykłady w interesujący sposób. Jeżeli jednak tak nie jest, to obowiązkiem studenta jest zdobycie wiedzy potrzebnej na zaliczenie egzaminu. Dzisiaj możliwości zdobywania wiedzy są praktycznie nieograniczone. Jeżeli student zna język obcy, może skorzystać z całego dobrodziejstwa zagranicznej literatury. Można bez kłopotu znaleźć mnóstwo wiedzy w internecie.

Nie jest też przeszkodą pójście do biblioteki i wypożyczenie potrzebnych książek. Posiadanie ukończenia dyplomu wyższej uczelni niekoniecznie przekłada się na wspaniałą pracę. Trzeba jeszcze napisać dobre CV oraz list motywacyjny i przejść rozmowę kwalifikacyjną. Najważniejsze jednak jest wykazanie się przed pracodawcą jako najbardziej odpowiednia osoba na dane miejsce.
Nie każdy pracodawca szuka ludzi kreatywnych, nie każdy pracodawca szuka ludzi przebojowych, także brak tych cech nie musi przekreślać kandydata. Najważniejsze jednak, aby zaprezentować się z dobrej strony, pokazać wszystkie swoje zalety. Na wielu stanowiskach niezbędna jest znajomość języka obcego.

Nie warto liczyć tylko i wyłącznie na zajęcia języka angielskiego na uczelni. Warto samodzielnie uczyć się języków obcych, wiedząc, że jest to potężna i bardzo dobra inwestycja w karierę zawodową. Warto również na przykład prenumerować branżowe czasopisma, bo trzeba wiedzieć, co w trawie piszczy i kogo poszukują obecnie pracodawcy na dane stanowisko.Każda osoba, która świadomie chce pokierować swoją karierą zawodową, musi wziąć odpowiedzialność za własne życie i nie liczyć że dyplom wyższej uczelni otworzy jej wszystkie drzwi.

co studiować żeby mieć pracę

Rzadko zdarza się, że pierwsza znaleziona praca jest tą wymarzoną. Często zdarza się, że maturzyści zastanawiają się czy wybrali dobry kierunek studiów. Czy warto studiować kierunki takie jak politologia i socjologia? Wszystko zależy od pomysłu na siebie i swoją przyszłość. Jeżeli jednak ktoś ma zdolności matematyczne i widzi siebie w pracy ścisłej, może warto iść właśnie w tym kierunku? Prawdą jest, że człowiek przedsiębiorczy zawsze znajdzie sobie w życiu coś do roboty. Prawdą jest też, że ludzie przedsiębiorczy mają w życiu łatwiej.

Oni nie czekają na to, aż ktoś im coś da. Oni sami przejmują inicjatywę. I właśnie takich ludzi najbardziej potrzebuje rynek pracy. Wielu wykładowców to ludzie wiekowi. Niekoniecznie będą oni potrafili trafnie wskazać drogę zawodową i możliwości, jakie obecnie stoją przed studentami. Warto, by student wykazywał postawę pro aktywną i przejmował inicjatywę, szukał praktyk i możliwości zatrudnienia już w czasie studiów, o ile pozwala na to plan zajęć. Doświadczenie zdobyte w czasie studiów procentuje, nawet jeśli jest to na przykład praca dorywcza, w fast foodzie.

Nie od razu Kraków zbudowano. Do wszystkiego, szczególnie do sukcesu, dochodzi się latami. Doświadczenie, które student zdobędzie w czasie studiów, z pewnością zaprocentuje. Kierunki, które kiedyś były wskazywane jako wręcz gwarant zdobycia dobrej pracy, dzisiaj już niekoniecznie są za takie określane. Mowa tutaj na przykład o takich kierunkach jak prawo.
Również zawody medyczne, chociaż ciągle prestiżowe, obecnie uznawane są za niekoniecznie dobry wybór, a wszystko przez niskie zarobki. Dlatego wybór studiów trzeba dobrze przemyśleć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here