piloci

Ludzie pytani w sondażach o to, jakie są prace wykonywane przez co najmniej 2 osoby podają takie przykłady jak: pomoc domowa, murarstwo, ogrodnictwo, zbieranie egzotycznych owoców, praca w fabryce przy skomplikowanych maszynach, naprawa złożonych systemów informatycznych, ciesielstwo, prowadzenie drużyn sportowych itp. Itd. Przykłady mogą być wymieniane dalej w nieskończoność jednak czy o to chodzi?

Zastanówmy się przez chwilę

Chcąc wiedzieć, jakie są prace wykonywane przez co najmniej 2 osoby należy przejrzeć dostępną literaturą fachową i internet, które traktują o tej tematyce. Z pewnością nie ma za dużych problemów aby znaleźć informację na ten temat. Czy fakt, że praca wykonywana jest przez dwie osoby lub więcej wpływa w jakiś sposób na poziom jego trudności? Myślę, że niekoniecznie musi to być prawda. Wiadomo, że każdy zawód będzie się różnił od innego ale dość częstym zjawiskiem jest fakt, że zwiększanie ilości ludzi przy jakiejś pracy może spowodować, że w pewien sposób zmniejszamy odpowiedzialność jednostkową i zakres obowiązków osoby.

2 osoby

Jawnym faktem jest, że w tej sytuacji pracodawca uwzględni to w finalnym rozpisywaniu zarobków danej osoby – nie zawaha się, żeby odjąć kilka złotych od stawki godzinowej z tego tytułu. Czy jesteśmy w takiej sytuacji gotowi na poświęcenie i oddamy część naszego utargu w danej pracy na rzecz możliwości jej wykonywania w towarzystwie? Z pewnością istotnym aspektem jest to, że pracując w grupie jest o wiele raźniej, można sobie pożartować i czas leci w ten sposób szybciej.

Z drugiej strony trzeba mieć gdzieś z tyłu głowy świadomość, że praca to jednak nie sama przyjemność, ale jednak główne źródło zarobku (chyba, że ktoś jest właścicielem profitowej nieruchomości, a zawód dobiera czysto z pobudek emocjonalnych\hobbystycznych). Przykłady negatywnych następstw prac dla więcej niż dwóch osób, wynikających z braku skupienia spowodowanych towarzystwem w pracy jest sporo. Można zadać pytanie: „jakie są prace wykonywane przez co najmniej 2 osoby?” i jakiego typu problemów można się nabawić właśnie w tego typu pracach?

Przypomina mi się w takiej sytuacji opowieść zasłyszana od mojego kolegi z roku: stojąc po zakończonych zajęciach przez budynkiem naszej uczelni staliśmy na papierosie i rozmawialiśmy na temat różnych śmiesznych anegdot związanych z charakterem poszczególnych zawodów i jakiś ciekawych przykładów. Kolega opowiadał mi o kulisach pracy rzeźników jak z kolei opowiadałem o monterach telekomunikacyjnych. Niedaleko nas rozmawiających, miała miejsce budowa osiedla mieszkaniowego (dla ubarwienia historii dodam, że była godzina 7.00).

W trakcie naszej dyskusji słychać było dysputę dwóch robotników gdzie jeden prosi drugiego o wzięcie z dołu narzędzi (pracowali na rusztowaniu):
– Mieciu, weź mi tam proszę z dołu młotek, gwoździe, wiertarkę trochę cementu, a no i małpeczkę rzecz jasna
– Już się robi Heniu.
Jak wynika z powyższej historii, praca w grupie jest o wiele bardziej przyjemna i więcej można zrobić dzięki efektowi synergii, trzeba jednak zastanowić się jak ta synergia zadziała, bo tak jak w powyższym przypadku, efekt wzmożonej alkoholizacji pracowników jest efektem ubocznym ich ścisłej współpracy.

Wracając do wiodącego tematu tekstu: „jakie są prace wykonywane przez co najmniej 2 osoby” można podać jeszcze inne niż wspomniane wcześniej przykłady tj. strażak, policjant, ratownik medyczny, lekarz wojskowy – wszystkie ze wspomnianych zawodów, potrzebują jakiejś pomocy gdyż bez niej nie są w stanie poprawnie i zarazem wydajnie wykonywać swoich obowiązków, w tych jakże istotnych dla życia społeczeństwa profesjach. Trzeba dobrze zastanowić się nad tym, gdy będziemy wybierać swoją ścieżkę zawodową czy na pewno chcemy żeby nie pracować w pojedynkę.

prace wykonywane przez co najmniej 2 osoby

Z jednej strony mówi się, że człowiek jest istota społeczna i potrzebuje towarzystwa ale patrząc na to wszystko z drugiej strony, czasami lepiej wziąć się do pracy samemu i nie zważać na naszego partnera.
Często, można również spotkać w społeczeństwie niereformowalnych introwertyków, który w żaden sposób nie są zdolni do pracy w grupie, a Everest swojej wydajności osiągają w przy pracy w pojedynkę. Przykłady takich ludzi można znaleźć nawet w świecie biznesu mimo tego, że wydawałoby się, że jest to dziedzina zmonopolizowana prze ekstrawertyków.

Podsumowując, zastanów się czy wiesz jakie są prace wykonywane przez co najmniej 2 osoby, które nie zostały wymienione w artykule, bo możliwe, że robiąc sobie z tego swoistą listę, będziesz w stanie znaleźć inspirację do znalezienia wymarzonej profesji, która będzie mocno oparta na kooperacji dwóch silnych jednostek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here