co motywuje w pracy

Powołując się na hierarchę potrzeb (piramidę potrzeb), aby móc egzystować, trzeba spełniać szereg potrzeb osobistych. Podstawą piramidy są potrzeby fizjologiczne, a więc między innymi: sen, jedzenie, woda tlen itd. Jednak aby móc zaspokoić część z tych potrzeb potrzebujemy pieniędzy, by tym samym móc sobie kupić choćby jedzenie.
Tradycyjna metoda to wykonywanie jakieś ustalonej pracy, w zamian za pieniądze.

Ludzie pracowali od zawsze na początku była to praca mająca zapewnić podstawowe środki do przeżycia, następnie gdy społeczeństwo się powiększyło i tym samym rozwinęło pojawił się handel wymienny i tak dalej, aż doszliśmy do obecnej sytuacji na rynku, gdzie zarabiamy pieniądze, które wymieniamy (kupujemy) na produkty i usługi niezbędne do życia, a także na takie, które je urozmaicają.
Wybór pracy zależny od całej masy czynników, które warunkuje życie, społeczeństwo, miejsce zamieszkania, obecna sytuacja polityczna i geograficzna itd.

Obecnie rynek pracy jest na tyle rozwinięty, że ludzie niejednokrotnie w ciągu życia pracują dla kilku różnych pracodawców.
W wielu rozwijających się krajach europejskich widoczny jest tzw. rynek pracy pracownika. W skrócie oznacza to, że pracodawcy muszą starać się o pracowników do pracy. Zmusza to ich do ciągłego poprawiania warunków pracy, tak aby jak najmniej osób chciało z niej odejść.
Tak więc co motywuje w pracy, jakie czynniki muszą być spełnione żeby myśl o zmianie pracodawcy nie pojawiała się w głowach pracowników?

motywuje w pracy

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta, ponieważ są różne warunki wykonywania obowiązków, a do tego dochodzi indywidualne podejście każdego człowieka do wykonywanego zawodu.
Czynniki wpływające na komfort pracy i zadowolenia z niej są różne, jednak na pewno wiele z nich się pokrywa i co więcej, można je w jakiś sposób pogrupować.
Zatem, co motywuje w pracy – pewność i bezpieczeństwo zadudnienia. To absolutna podstawa, aby można było mówić o motywacji. Zawiera się w tym między innymi legalność zatrudnienia, rodzaj umowy o pracę, gwarancja postępowania pracodawcy wobec pracownika na podstawie wyznaczonych reguł jak np. kodeks pracy. Pracownicy chcą mieć pewność, że w razie wypadku sprawa nie zostanie zignorowana. Kobiety dodatkowo chcą mieć pewność, że w razie zajścia w ciąże, ich urlop i powrót do pracy odbędzie się zgodnie z procedurami.

Zapewnienie bezpieczeństwa i pewności zatrudnienia, pozawala pracownikom na skupieniu się np. na poprawie efektywności, zachęcają do przychodzenia słowem – motywują.
Co jeszcze motywuje w pracy – na pewno atmosfera panująca w miejscu pracy. Przyjazna atmosfera odpręża przez co człowiek spokojnie może skupić się na wykonywanej pracy. Nie ma strachu przed wyrażeniem opinie na głos.
Wyrzucając z głowy obawy związane z najbliższym otoczeniem, odczuwa się ulgę i wewnętrzny spokój.

Co więcej pracując w dobrej atmosferze, ludzie czują się ze sobą swobodniej, często rodzą się przyjaźnie i dobre znajomości, a to prowadzi to zaangażowania w pracę i do ogólnego zadowolenia z miejsca pracy.
Kolejną motywacją, bardzo ważna ale na pewno nie najważniejsza są pieniądze. Wielu ludzi pewnie wskazałoby to jako główny powód motywacji, jednak na co nam pieniądze, jeżeli nie mamy pewności (umowy) że nam je wypłacą na czas? Dobre zarobki są ważne, bo one są głównym powodem dla którego ludzie pracują. Bardzo rzadko zdarza się, że na samym początku ludzie zarabiają duże pieniądze, jednak ważne jest aby pracodawca dawał możliwość większego zarobków.

Zadowolenie z pracy – jest to już raczej kwestia indywidualna, gdyż rożni ludzie lubią różne rzeczy- tak samo sprawa wygląda w stosunku do pracy. Jednak na zadowolenie na pewno wpływają wyżej wymienione czynniki.
Możliwość rozwoju – to na pewno coś co może dobrze motywować do pracy. Odpowiednia ilość szkoleń, możliwość podnoszenia kwalifikacji to tylko początek. Pracownicy muszą wiedzieć, że mają możliwość rozwoju, że ich wysiłki będą nagradzane i zauważane. Co więcej bardzo często chcą się dodatkowo szkolić i brać udział w szkoleniach, tak by jak najlepiej dopasować się do firmy.

praca motywacja

Dlatego tak ważne jest, aby na samym początku kariery w danej firmie, ludzie mięli określoną ścieżkę i możliwość rozwoju kariery.
Innymi mniej ważnymi dla większości ludzi czynnikami, będą np. dodatkowe „benefity” socjalne jak np. prywatna opieka medyczna, karty zniżkowe, karty uprawniające do wejść na obiekty sportowe itd. Są to dodatki, które faktycznie mogą zmotywować do racy, jednak nie zastąpią one podstawowych czynników. Ważne aby pracodawca dbał i zachęcał pracownika do pracy, a on odwdzięczy się sumienną pracą i wysoką efektywnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here