czwartek, Marzec 21, 2019

Najprostsza metoda oczyszczania wody

0
Najprostsza metoda oczyszczania wody

Woda jest wszędzie, jednak nie wszędzie jest ona zdatna do picia. Trzeba zastosować wszelkiego rodzaju procesy oczyszczania wody. Ale który okaże się niezawodny?

Niestety, ale aktualnie nie ma wielu miejsc, gdzie woda byłaby zdatna do picia bez filtrowania, bez względu na to jak dobrze by nie wyglądała.

Woda w środowisku naturalnym bardzo często zawiera szkodliwe mikroorganizmy, różnego rodzaju bakterie i wirusy, a także pasożyty i grzyby. Pijąc taką wodę można spowodować różne dolegliwości w naszym organizmie. Czerwonka, zapalenie wątroby, salmonella, to tylko wierzchołek góry lodowej. Na całe szczęście są proste sposoby oczyszczania wody, które czynią ją zdatną do picia i poprawiają nasze bezpieczeństwo.

Najprostszym procesem, pomijając systemy uzdatniające wodę jest gotowanie. Trzeba doprowadzić wodę do pełnego wrzenia przez minimum 5 minut, aby stwierdzić, że możesz ją wykorzystać w celach sanitarnych lub spożywczych. Lepiej jednak zrobić to trochę dłużej. Podczas gotowania wody pitnej usuwany jest tlen, który pogarsza jej smak. Można go polepszyć jeśli będziemy przelewać wodę między dwoma pojemnikami albo wstrząsnąć jednym pojemnikiem.

W procesie oczyszczania można wykorzystywać filtry do wody. Na rynku są różne rodzaje oczyszczaczy, które wspomagają systemy uzdatniania wody. Można kupić je w postaci płynnej lub tabletek. Dobrym przykładem związku wykorzystywanego do filtracji jest jod, który niestety wpływa negatywnie na smak wody filtrowanej. Można także dodać napoje w proszku, ale warto odczekać, gdyż te mogą zakłócić proces filtracji.

Najbardziej powszechnym sposobem uzdatniania wody są filtry do wody. Woda dla firm wykorzystuje filtry komercyjne, a także dużo większe systemy oczyszczające. Na rynku dostępne są różne rodzaje filtrów. Mamy do wyboru drewniane, a nawet ceramiczne. Do tego woda jest poddawana chemicznej obróbce. Można do tego stosować wąż, który transportuje wodę ze źródła do filtru, a potem drugi wąż, który transportuje oczyszczoną wodę do butelki. Można zastosować regułę naczyń połączonych.

Systemy oczyszczania wody są wykorzystywane na skalę masową, mimo to warto znać parę sztuczek, które umożliwiają zrobienie tego w warunkach domowych.

Ile przerw w pracy

0
ile przerw w pracy

Każdy pracownik wchodzący na rynek pracy powinien posiadać odpowiedni zasób wiedzy na temat tego, jak wyglądają przepisy prawa pracy. Niestety, brak podstawowej wiedzy może skutkować tym, że pracownik wpędzi się niepotrzebnie w kłopoty. Każdy pracownik powinien wiedzieć, jaki obowiązuje go czas pracy, ile wynosi jego okres wypowiedzenia, ile przerw w pracy może mieć i jak one wyglądają itp.
Szczególnie ważne dla pracownika jest to, ile przerw w pracy może mieć w ciągu dnia, aby nie narazić się na gniew szefa czy postępowanie dyscyplinarne. Sprawdź, ile przerw w pracy ma pracownik, aby nie narazić się na jakiekolwiek problemy w pracy!

Zanim odpowiemy na pytanie, ile przerw w pracy ma pracownik, musimy wspomnieć, że na potrzeby niniejszego artykułu, nasz pracownik będzie pracował na cały etat w jednej firmie i będzie pracował przy komputerze. Wszelkie inne odrębności zostaną omówione przy okazji innego artykułu. Taka informacja jest bardzo ważna, bowiem przy zagadnieniu „ile przerw w pracy ma pracownik”, nie możemy pozwolić sobie na dowolność.

Na samym początku musimy wspomnieć, że najbardziej znanym rodzajem przerwy obowiązującej pracownika jest przerwa trwająca 15 minut, potocznie zwana „przerwą śniadaniową”. Podczas tej przerwy pracownicy zwykle gromadzą się w kuchni, bądź innym pomieszczeniu i spożywają wspólnie śniadanie. Prawo do tej przerwy przysługuje, kiedy dobowy wymiar czasu pracownika wynosi co najmniej 6 godzin.

I choć na początku wspomnieliśmy, że niniejszy artykuł dotyczy tylko pracowników na pełny etat, warto wspomnieć, że 15-minutowa przerwa obowiązuje wszystkich pracowników, niezależnie od etatu, byleby pracownik pozostawał w dyspozycji pracodawcy co najmniej 6 godzin dziennie.

przerwa w pracy

Ile przerw w pracy tego typu ma pracownik?

Pracownik ma możliwość skorzystania w ciągu dnia pracowniczego tylko jeden raz z tej przerwy. Zatem jak widzimy, co do zasady, ile przerw w pracy o długości 15 minut będzie miał pracownik zgodnie z przepisami? Pracownik będzie miał taką przerwę tylko jedną.

Co ważne, pracownikowi taka 15-minutowa przerwa przysługuje z mocy prawa – pracodawca nie będzie mógł takiej przerwy pracownikowi zabrać. Jedyną ingerencją pracodawcy w uprawnienie pracownika będzie z góry określenie czasu, w którym pracownik będzie mógł zjeść śniadanie. Kolejną ważną rzeczą jest to, że przerwa śniadaniowa jest płatna i jest wliczana do czasu pracy.

Zatem pracodawca nie ma prawa przetrzymywać pracownika dodatkowe 15 minut po zakończeniu pracy z racji tego, że pracownik miał jedną przerwę na posiłek liczącą 15 minut. Pamiętajmy także, że to ile przerw w pracy ma pracownik, określają przepisy prawa. Zatem ani pracodawca, ani pracownik nie powinni przesadzać – np. pracownik domagać się 3 przerw po 15 minut, ani pracodawca pozbawiając pracownika takiej przerwy.

Co do zasady, pracownicy spożywają śniadanie w zakładzie pracy

Oczywiście pracodawca może pozwolić pracownikom iść na obiad do restauracji czy baru, jednak nie zawsze jest to mile widziane. Wynika to z tego, że pracownik może np. mieć wypadek w czasie powrotu z restauracji do pracy i wówczas takie zdarzenie może zostać uznane za wypadek przy pracy. Także widzimy, że nie tylko to, ile przerw w pracy ma pracownik, jest ważne, ale również gdzie je odbywa.

Tak, jak wspominaliśmy na początku, nasz modelowy pracownik pracuje na cały etat i jego codzienna praca wiąże się z pracą na komputerze. Oprócz 15-minutowej przerwy kodeks pracy dopuszcza dodatkowe przerwy dla pracowników, którzy świadczą swoją pracę, pracując przy komputerze. Ile przerw w pracy przy komputerze będzie miał pracownik? Otóż zgodnie z treścią przepisów, pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikom co najmniej 5-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy komputerze.

przerwa i kawa

Zatem nasz pracownik po godzinie pracy może wstać na 5 minut od komputera, by jego oczy odpoczęły. Czyli, jak widzimy – nasz pracownik po każdej z 8 godzin pracy w teorii może odejść od komputera na 5 minut i raz na 15 minut, aby odpocząć. A więc ile przerw w pracy nasz pracownik będzie miał? Jedną, aby zjeść i siedem przerw, by odpocząć od pracy przy komputerze. Po ósmej godzinie pracy nasz pracownik nie musi już wychodzić na 5 minut przerwy, tylko powinien kierować się do wyjścia z pracy.

Podobnie, jak przerwa na zjedzenie posiłku, przerwa na odpoczynek od komputera nie może być zabrana pracownikowi przez pracodawcę i musi być płatna. Warto jeszcze wspomnieć, że taka przerwa przysługuje pracownikom, którzy pracują przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu z komputerem tj. 4 godziny.

Jak opisać wyniki ankiety w pracy magisterskiej

0
jak opisać wyniki ankiety w pracy magisterskiej

Każdy student kończący studia podyplomowe magisterskie lub jednolite magisterskie w pewnym momencie będzie musiał zmierzyć się w końcu z napisaniem, a potem obronieniem pracy magisterskiej. Niestety, nigdy nie jest to proste, musi bowiem sprawdzać, czy student zdobył w trakcie nauczania odpowiedni zakres wiedzy oraz czy opanował wymagane umiejętności.

Jeśli tak się rzeczywiście stało, napisanie pracy magisterskiej nie powinno być dla niego aż tak trudne – będzie to raczej coś w rodzaju formalności, która jedynie potwierdzi fakt, iż student w ciągu dwóch (lub pięciu) lat faktycznie ciężko pracował i posiadł odpowiednie umiejętności. W przeciwnym wypadku może być nieco trudniej, jednak wciąż nie jest to zadanie niewykonalne.
Z odrobiną pomocy (w razie potrzeby) każdy jest w stanie poradzić sobie z napisaniem pracy magisterskiej. Jeśli bowiem dotrwał na studiach aż do tego momentu, z pewnością zaliczył w międzyczasie wiele egzaminów, które były zapewne trudniejszym zadaniem, niż samo napisanie magisterki.

Magisterka obrosła już swego rodzaju legendą, powstało na jej temat mnóstwo żartów i memów. Mimo wszystko jednak wiele osób musi się z nią zmierzyć. Jak już wspominaliśmy, większość studentów poradzi sobie z nią bez problemu samodzielnie. Jeśli jednak przed studentem istotnie staną pewne trudności w trakcie procesu tworzenia pracy, do kogo może zwrócić się o pomoc?

wyniki ankiety w pracy magisterskiej

Przede wszystkim warto szukać pomocy u innych studentów lub – jeszcze lepiej – świeżo upieczonych absolwentów. Absolwent, który rok temu bronił pracę, z całą pewnością będzie wiedział, jak opisać wyniki ankiety w pracy magisterskiej. Nasz kolega już jednak niekoniecznie. Dlaczego? Nasz równolatek jest bowiem dopiero na etapie tworzenia swojej pracy; absolwent zaś zakończył ten proces już rok temu, więc doskonale będzie wiedział takie rzeczy – zdobył już tę wiedzę, jest „o krok” przed nami. A ściślej rzecz ujmując – o rok przed nami.

Nie należy jednak przekreślać wiedzy i umiejętności naszych rówieśników. Gdy staniemy przed pewną problematyczną kwestią, warto najpierw spróbować poprosić o pomoc naszych znajomych studentów z tego samego kierunku. Część z nich może już bowiem posiadać wiedzę, której my potrzebujemy – być może na przykład podzielił się nią z nimi starszy kolega-student, który zakończył naukę kilka lat wcześniej.

Często pomoc swoim studentom oferują wykładowcy lub profesorzy prowadzący ćwiczenia. Nieraz sami zachęcają oni, by zadawać im pytania, a w razie potrzeby zgłaszać się do nich z wszelkimi wątpliwościami po zajęciach lub w czasie dyżurów. Jeśli mamy jakiekolwiek problemy z naszą pracą magisterską, jest to bezsprzecznie bardzo dobre rozwiązanie. Prowadzący, z którym mieliśmy zajęcia, z całą pewnością jest specjalistą w danej dziedzinie, możemy więc liczyć na fachową poradę od osoby, która zna się na rzeczy i raczej nie poda nam nieprawidłowej lub niesprawdzonej informacji.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest rozejrzenie się za pomocą z zewnątrz. Możliwe, że po przejrzeniu licznych ogłoszeń studenckich znajdziemy oferty w stylu: „Nie wiesz, jak opisać wyniki ankiety w pracy magisterskiej? Zgłoś się do mnie! Oferuję fachową pomoc za rozsądną cenę!”. Jeśli jesteśmy gotowi zapłacić za pomoc w napisaniu magisterki, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.
Jeśli jednak wolimy uniknąć zbędnych kosztów, szukajmy najpierw wśród naszych znajomych lub znajomych znajomych. Plusem jest to, że osoby oferujące odpłatną pomoc zazwyczaj doskonale znają się na danej dziedzinie, dlatego udzielone przez nie porady będą w większości przypadków fachowe i będzie można na takich poradach śmiało polegać, nie martwiąc się o to, że coś może pójść nie tak.

jak opisać wyniki ankiety

Jeszcze innym rozwiązaniem są wszechobecne internetowe tutoriale, których ogromne ilości znaleźć można na wszelkiego rodzaju platformach internetowych. Jeśli mamy problem z opisaniem wyników ankiety w pracy magisterskiej, warto wpisać po prostu interesującą nas frazę w wyszukiwarce internetowej i przejrzeć strony internetowe lub filmy, które pojawią się w odpowiedzi na na nasze wyszukiwanie. Minusem jest zdecydowanie fakt, iż nie wszystkie takie informacje są rzetelne i sprawdzone, student korzysta z nich więc na własną odpowiedzialność.

Prawdopodobnie będą one prawidłowe i pomogą w napisaniu magisterki; może się jednak również okazać, iż nie zostały one przez nikogo sprawdzone ani skontrolowane i są, kolokwialnie mówiąc, totalną bzdurą, która może nam jedynie przysporzyć kłopotów. Jak uniknąć takiego scenariusza? Przede wszystkim korzystać z najpopularniejszych stron o największej liczbie wyświetleń – możemy bowiem podejrzewać, że skoro stronie takiej zaufało najwięcej studentów, to musi ona oferować sprawdzone informacje.

Rozmowa o pracę jak się przygotować

0
rozmowa o pracę jak się przygotować

Etapem następującym po wysłaniu CV do pracodawcy jest otrzymanie telefonu z zaproszeniem na rozmowę o pracę. Jeśli otrzymaliśmy taki telefon, możemy czuć się wyróżnieni, ponieważ zostaliśmy wyselekcjonowani spośród dziesiątek (jeśli nie setek) osób z konkurencji, którzy ubiegali się na to samo stanowisko, co my.

Pracodawca zobaczył w naszym CV i liście motywacyjnym, że możemy posiadać kompetencje, które pozwolą na wykonywanie danego zawodu. Nie oznacza to jednak, że jest już pewne, iż zostaliśmy zatrudnieni. Czeka nas teraz rozmowa o pracę, która dla większości kandydatów bywa stresująca. Wszystkie nerwy z nas zejdą i wypadniemy lepiej w ocenie rekrutera, kiedy poznamy odpowiedzi na tak częste zadawane pytanie – „rozmowa o pracę jak się przygotować?„.

rozmowa o pracę

Na początku zadbajmy o nasz wygląd fizyczny. Potraktujmy siebie jako produkt na sklepowej półce. Wcielmy się w osobę, która rozgląda się po półkach i szuka czegoś do kupienia. Oczywiście wybierze taki przedmiot, który z zewnątrz będzie się prezentował atrakcyjnie. W przypadku rozmowy o pracę panowie wyciągają z szafy koszulę i eleganckie spodnie, zaś panie ładną garsonkę bądź równie formalny strój.
Na rozmowę o pracę nie przychodzimy niewyspani, na kacu, z nieświeżym oddechem – zadbajmy o nienaganną higienę przed wyjściem z mieszkania. U naszego potencjalnego pracodawcy zarobimy dodatkowe punkty już na starcie, kiedy zobaczy, że przykładamy wagę do takich rzeczy, jak ubiór do pracy.

Ludzie mają problem z zaprezentowaniem się przed pracodawcą, co widać po popularności frazy „rozmowa o pracę jak się przygotować” w internetowych wyszukiwarkach. Tymczasem osoba, u której chcemy dostać posadę, nie oczekuje, że będziemy wymyślać na rozmowie jakieś czary. Wystarczy, że będziemy odpowiadać z sensem na pytania, jakie zadaje.

Wszyscy pracodawcy chcą zazwyczaj się dowiedzieć od nas kilku podstawowych informacji. Po pierwsze, dlaczego chcemy u nich pracować. Tutaj możemy powiedzieć, że podoba nam się to, co robi firma, że mamy podobne cele, że lubimy politykę firmy względem pracowników, że podoba nam się ścieżka kariery w firmie, że marzyliśmy od dziecka o takiej właśnie posadzie, że słyszeliśmy same dobre opinie o pracy w danej firmie, itp. To dobra okazja, aby pochwalić się znajomością firmy, do jakiej aplikujemy.

przygotowanie cv

Na zebranie informacji o firmie poświęćmy wieczór poprzedzający rozmowę o pracę. Posiądźmy taką wiedzę, jak to, kto jest szefem przedsiębiorstwa, w którym roku firma powstała, jakie są jej sukcesy, najważniejsze projekty, a jeśli jesteśmy w stanie, to kupmy produkt tej firmy, co także będzie zauważone i docenione podczas rozmowy o prace.

Kolejną informacją, jakiej może chcieć wiedzieć nasz przyszły pracodawca jest nasze dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Tutaj referujemy to, czym się zajmowaliśmy w życiu, co jest związane tematycznie z zawodem, na jaki aplikujemy.
Możemy przy tej okazji dostać pytanie, dlaczego zrezygnowaliśmy/chcemy zrezygnować z naszej obecnej posady. Jeśli prawda jest taka, że odeszliśmy z naszej winy (bo, na przykład, nie lubiliśmy szefa albo dostawaliśmy za mało pieniędzy), to bezpieczniej jest tego nie mówić. Warto jest wtedy powiedzieć, że zrezygnowaliśmy z powodu nagłych problemów rodzinnych albo nie mieliśmy wystarczających dróg rozwoju.

Rekruter będzie też chciał wiedzieć o naszych mocnych stronach. Pamiętajmy o tym, aby dobierać je rozważnie. Mocne strony powinny być spersonalizowane, czyli wybrane konkretnie pod tę firmę, do jakiej ubiegamy się o posadę. Jeśli jest to sklep odzieżowy, to naszą mocną stroną powinna być umiejętność pracy z klientem oraz komunikatywność. Jeśli agencja reklamowa, to kreatywność.
Jeśli policjant, to odporność na stres, itp. Zazwyczaj na rozmowie o pracę będziemy musieli powiedzieć kilka słów w obcym języku i prawie zawsze jest to język angielski. Jeśli słabo go pamiętamy, to wyciągnijmy z szafy stary podręcznik ze szkoły i powtórzmy sobie podstawowe zwroty i słownictwo. Takie działanie zaprocentuje na rozmowie o pracę.

Uwaga na koniec – pamiętajmy o tym, aby się nie spóźnić. Kiedy rekruter ustalił z nami przez telefon godzinę, o jakiej odbędzie się rozmowa o pracę, to przychodzimy dokładnie na tę godzinę, nie wcześniej i nie później. Jeśli mamy problem z punktualnością, ustawmy sobie kilka alarmów w komórce. Jeśli miasto jest zakorkowane, wyjdźmy wcześniej z domu i udajmy się do firmy wcześniejszym tramwajem. Nikt nie lubi osób spóźnialskich i jeśli wyłożymy się już na tej kwestii, to nasze szanse na zatrudnienie automatycznie maleją.

Inspekcja pracy jak zgłosić

0
niebezpieczna praca

Państwowa Inspekcja Pracy czyli popularnie zwany PIP jest organem powołanym do przeprowadzania kontroli oraz nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy, w szczególności zaś przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Zadaniem Inspekcji Pracy jest stać na straży praworządności, w stosunkach pracy podejmować działania prewencyjne, a w szczególności przeciwdziałać zjawiskom patologicznym.

Każdy pracownik może zgłosić się do Inspekcji Pracy i za jej pośrednictwem dochodzić swoich praw zagwarantowanych Kodeksem Pracy. Jeżeli w Twojej ocenie pracodawca naruszył Twoje prawa na przykład nie wypłacając Ci należnych pieniędzy czy też nie udzielił urlopu wypoczynkowego masz prawo do złożenia skargi.

Inspekcja Pracy jak zgłosić skargę?

Skarga powinna być złożona do właściwego terenowo (zgodnie z miejscem świadczenia pracy) okręgowego inspektoratu pracy. Skarga może być złożona pisemnie (wysłana listem lub złożona w Biurze Podawczym właściwego inspektoratu), można ją złożyć elektronicznie (stosowne formularze dostępne są na stronach internetowych inspektoratów) lub ustnie do protokołu podczas wizyty w PIP. W jaki sposób to zrobimy nie ma najmniejszego znaczenia.

inspekcja pracy jak zgłosić

Pamiętać jedynie należy, iż przygotowanie skargi w zaciszu domowym ma swoje zalety – daje bowiem nam możliwość spokojnego przeanalizowania sprawy i sformułowania myśli. Składana skarga powinna też spełniać pewne wymogi formalne.
Nasze pismo powinno być opatrzone datą i miejscowością, w której było ono sporządzone, musimy je też poprawnie zaadresować czyli wskazać adres właściwego Inspektoratu, podać dane osoby wnoszącej skargę (imię i nazwisko, adres, ewentualnie telefon kontaktowy bądź adres e-mail), nazwę i adres pracodawcy przeciwko, któremu wnosimy skargę. Skarga obligatoryjnie musi też zawierać dokładny opis sprawy, dobrze by też było gdyby na poparcie naszych słów dołączone zostały stosowne dokumenty.

Po złożeniu skargi, z jej treścią zapoznaje się inspektor, który to następnie przeprowadza czynności kontrolne zmierzające do ustalenia stanu faktycznego sprawy. Podczas kontroli inspektor jest zobowiązany do nie ujawniania po pierwsze danych na podstawie, których przeprowadzana jest powyższa kontrola, a po drugie tego, że kontrola jest konsekwencją skargi. Składający skargę może też zastrzec, iż nie życzy sobie ujawniania własnych danych, tym samym zachowując anonimowość.

Po zakończeniu kontroli, Inspekcja Pracy sporządza raport. O jej wynikach powiadamiane są zainteresowane strony. Jako składający skargę otrzymasz informację o tym jakim wynikiem zakończyła się przeprowadzona kontrola oraz jakie działania zostaną podjęte. Jeżeli nasza skarga okaże się zasadna to pracodawca zostanie zobligowany do usunięcia uchybień jakich się w stosunku do nas dopuścił. W przypadku zaś gdy nie jesteśmy zadowoleniu z przebiegu kontroli możemy złożyć skargę na przeprowadzone przez Inspekcję Pracy czynności. W ostateczności gdy PIP wyczerpie już wszystkie swoje możliwości, a pracodawca nie zastosuje się do zaleceń, sprawa zostanie skierowana do sądu.

Inspekcja Pracy jest instytucją, która ma chronić pracownika i w razie potrzeby pomagać dochodzić swoich praw zagwarantowanych Kodeksem Pracy. Jak zgłosić skargę? Sprawa jest prosta. Wszystko dokładnie opisane jest na stronach internetowych Inspekcji Pracy. Jeżeli mimo to mamy problem ze sformułowaniem skargi, albo też nie jesteśmy czegoś pewni to zawsze możemy osobiście stawić się w Inspekcji Pracy i na miejscu uzyskać fachową poradę. Porady udzielane są za darmo. Warto korzystać z takiej pomocy.

Jak pokazują statystyki, Inspekcja Pracy jest skuteczną instytucją. Coraz częściej zgłaszamy się tam po pomoc, zwłaszcza w sytuacjach gdy sami wyczerpiemy wszystkie możliwości w dochodzeniu swoich praw z pracodawcą. Należy jednak pamiętać, że składając skargę musimy mieć argumenty na poparcie swoich zarzutów. Im więcej dowodów w sprawie przedstawimy, tym szybciej sprawa zostanie zakończona.

inspekcja pracy

Jak pokazują statystyki co trzecia skarga wpływająca do Inspekcji Pracy jest złożona przez osobę, która została zwolniona. Skargi rzadziej wpływają od zleceniobiorców, a najmniejszy odsetek pochodzi od osób zatrudnionych „na czarno” i od związków zawodowych. Najczęściej przyczyną złożenia skargi są nie wypłacone świadczenia z tytułu świadczonej pracy.

Czasami też zdarzają się skargi, których celem jest jedynie odwet na pracodawcy za zwolnienie z pracy. Dlatego każdy pracodawca mający zamiar zwolnić swojego pracownika powinien zastanowić się czy wypłacił mu należne świadczenia z tytułu pracy oraz innych zobowiązań.

Jak aplikować o pracę

0
jak aplikować o pracę

Praca jest dużą częścią życia każdego z nas. Po ukończeniu edukacji musimy zdecydować się w jakim kierunku pójdziemy i jaki zawód wybierzemy. Bardzo często swoją przyszłą pracę dopasowujemy pod swoje umiejętności, zainteresowania i predyspozycje. Wielu z nas dąży do tego, aby praca była nie tylko źródłem zarobku, ale także pasją i miejscem, do którego z chęcią będziemy chodzili. Dzisiejszy rynek obfituje w najróżniejsze oferty z wielu dziedzin. Przeglądając propozycje musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na wymagania pracodawcy.

Niezależnie od naszego wykształcenia i umiejętności, możemy zaleźć odpowiednią dla siebie pracę. Gdy znajdziemy już ofertę, która nas zainteresowała musimy złożyć aplikację. I tutaj pojawia się pytanie: jak aplikować o pracę? Może być to sam życiorys, chociaż w wielu przypadkach warto jeszcze dołączyć list motywacyjny. Należy wszystko dopasować pod stanowisko pracy, na które aplikujemy. Nasze dokumenty powinny być przede wszystkim przejrzyste i schludne. Musimy zwrócić uwagę na to, aby wszystko było ułożone chronologicznie. Zamieszczając jak najwięcej informacji o sobie pozwalamy na to, aby pracodawca poznał nas z jak najlepszej strony.

piszemy cv

Pierwszą rzeczą, od której zaczynamy są nasze podstawowe dane wraz ze zdjęciem. Przechodząc dalej powinniśmy przedstawić etapy edukacji, doświadczenie zawodowe, znajomość języków obcych, umiejętności, kursy i zainteresowania. W zależności od tego, jak wiele potrafimy, nasz życiorys może być mniej lub bardziej obszerny. Warto jednak zamieścić wszystko tak, aby nie znalazły się tam niepotrzebne rzeczy, które nie są związane z naszą przyszłą pracą.

Przy tworzeniu życiorysu możemy skorzystać zarówno z darmowych kreatorów dostępnych w internecie, jak i z własnej inwencji twórczej. Warto zainspirować się wzorami, które również znajdziemy w sieci. Możemy poprosić o pomoc także kogoś z rodziny, znajomego lub osobę, która jest doświadczona w tworzeniu podobnych dokumentów. Kiedy aplikujemy na wybrane stanowisko warto poświęcić jak najwięcej czasu na stworzenie idealnego życiorysu, bowiem jest to pierwszy krok do przedstawienia siebie przyszłemu pracodawcy. Oprócz naszych umiejętności ważne jest to, w jaki sposób się zaprezentujemy.

Nasze dokumenty aplikacyjne możemy przekazywać zarówno drogą internetową, jak i osobiście. Jeżeli mieszkamy blisko naszego potencjalnego miejsca pracy, to warto dostarczyć życiorys we własnej osobie, ponieważ przy okazji możemy dowiedzieć się czegoś o firmie na miejscu. Gdy doręczymy już swoje cv pozostaje tylko czekać na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli dostaniemy wreszcie taką propozycję, to warto się przygotować czytając na przykład istotne rzeczy o firmie, w której chcemy pracować. Przyszły pracodawca na pewno doceni naszą wiedzę, a także chęci zapoznania się z działalnością.

Wielu z nas uważa, że aplikowanie o pracę zazwyczaj nie przynosi żadnych rezultatów. Dlaczego pracodawcy nie wybierają akurat nas? Warto jeszcze raz przyjrzeć się swojemu cv, poprawić kilka informacji lub zmienić szatę graficzną. Przy pomocy internetu możemy porównać swoją aplikację do innych szablonów, co może znacznie ułatwić nam poprawę całości. Jeżeli nadal nie dostajemy żadnych telefonów z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną, to warto skrupulatnie przeanalizować wymagania na daną posadę.

aplikacja

Często firmy poszukują uczniów i studentów, dlatego w trakcie nauki mamy całkiem dużą szansę, aby dostać się na ciekawe stanowisko. Przeglądając oferty w prasie lub internecie możemy natknąć się na ciekawe propozycje.
Jeżeli jesteśmy już na etapie skończonej edukacji, to warto wtedy szukać pracy, która będzie zgodna z naszym zawodowym wykształceniem. Pracodawcy bardzo chętnie przyjmują kogoś, kto posiada wiedzę teoretyczną w zakresie danej pracy. Praktyki zawodowe i doświadczenia w innych miejscach pracy także są bardzo ważne i pomagają nam zdobyć naszą wymarzoną posadę.

Aplikowanie o pracę wcale nie musi być trudne. Wystarczy poświęcić kilka wolnych chwil, aby stworzyć czytelne i zrozumiałe dokumenty. Z pomocą doświadczonych osób możemy stworzyć cv, które może być kluczem do rozpoczęcia nowej pracy. Aplikowanie na wymarzone stanowisko możemy także rozpocząć od napisania do firmy z zapytaniem o wolne miejsca.
Każdy kandydat musi być przygotowany na odpowiedź zarówno drogą mailową, jak i telefoniczną. Warto zatem zawsze mieć włączone powiadomienia tak, aby nie przegapić żadnego zaproszenia lub odpowiedzi. Dzięki zaangażowaniu i naszym chęcią możemy osiągnąć naprawdę wiele.

Czego oczekujesz od pracy

0
oczekiwania w pracy

Sytuacja na rynku pracy z każdym dniem jest coraz lepsza. Ofert jest bardzo dużo.
Pracy szukać można bezpośrednio u pracodawcy, jak również przez różne portale pracy czy agencje pracy. Im większe doświadczenie i kwalifikacje posiadamy tym łatwiej będzie znaleźć atrakcyjną pracę.
Wielu ludzi szuka pracy długo, nie mogąc zdecydować się na żadną zaproponowaną ofertę.

Przebierają w nich tak długo, że pytanie czego oczekujesz od pracy?

Ludzie szukają różnych propozycji zawodowych, które związane są z ich wykształceniem, doświadczeniem czy zainteresowaniami , jednak w przypadku idealnego miejsca pracy, większość bardzo podobnie odpowiada na pytanie „Czego oczekujesz od pracy?”.
Najważniejsze jest wynagrodzenie. To oczywiste.
Dorośli ludzie, mający na utrzymaniu rodzinę, kredyt do spłacenia i rachunki do zapłacenia, nie są zainteresowani wolontariatem.
Obecnie mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Ofert pracy jest dużo więcej niż osób do pracy. Niewątpliwie ułatwia to poszukiwanie pracy i wybieranie najlepszej możliwie oferty. Pracodawca nie ma więc łatwego zadania, jego propozycja musi być atrakcyjna i konkurencyjna.

Każdy chce zarabiać jak najwięcej

Życie jest coraz droższe, inflacja sprawia, że małe zakupy pochłaniają sporo naszego domowego budżetu, nic więc dziwnego, że atrakcyjna pensja to coś, czego pożądamy, a nawet jest niezbędne, aby móc godnie żyć.
Każda premia, czy dodatek finansowy również jest doskonałą zachętą dla potencjalnego pracownika.
Co jeszcze jest ważne, aby posada była ciekawa?
Niewątpliwie jest to pakiet socjalny. Im bardziej rozbudowany, tym bardziej oferta staje się konkurencyjna.

W dzisiejszych czasach każda większa firma oferuje ubezpieczenie medyczne, które można wykupić (przy dofinansowaniu pracodawcy) dla siebie lub dołączyć również partnera czy dzieci. To doskonała alternatywa dla Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym terminy wizyty u lekarza często są bardzo odległe.
Prywatna opieka medyczna to zatem wygoda, komfort i krótki czas oczekiwania na lekarzy specjalistów.

czego oczekujesz od pracy

Kolejnym benefitem pożądanym przez pracowników jest karta sportowa, dofinansowana lub całkowicie opłacona przez pracodawcę. Uprawnia ona do wejść na obiekty sportowe, takie jak siłownia, basen, szkoły tańca, a także groty solne i inne. Moda na uprawianie sportu trwa w najlepsze dlatego taka karta to już podstawa, w walce o pracownika.
Wielu szukających docenia również inne benefity pozapłacowe takie jak ubezpieczenie na życie, dofinansowanie kursów językowych, a także kanapki, owoce i soki dostarczane każdego dnia do firmy.

Kiedy pytamy ludzi „czego oczekujesz od pracy?” wiele osób podkreśla jeszcze jedną ważną dla nich rzecz. Mianowicie jest to możliwość pracy z domu. W czasach kiedy większość pracy wykonujemy przy pomocy komputera, pracujemy z ludźmi z wielu krajów, tak zwany Home Office staje się coraz bardziej popularny, a możliwość pracy zdalnej coraz bardziej pożądana.

Nie możemy zapominać również o samych warunkach pracy na co dzień. Czego oczekujesz od pracy? Przede wszystkim dobrej atmosfery, zgranej grupy osób, które chętnie sobie pomagają. W pracy spędzamy 8 godzin dziennie, ważne jest więc aby nasi współpracownicy byli osobami kompetentnymi, a także sympatycznymi.
Bardzo istotny jest również nasz przyszły przełożony, jego stosunek do pracowników i umiejętność współpracy z nimi. Ważne, aby nas szanował, był kompetentny, jak również sprawiedliwy.

Dobrze jest kiedy firma potrafi kilka razy do roku, przeznaczyć fundusze na integrację zespołu. Poznanie ludzi, z którymi pracuje się na co dzień w biurze, w innych okolicznościach, bardziej prywatnie, zazwyczaj tylko usprawnia współpracę, a także sprawia, że ludzie stają się bardziej zgrani.
Wielu z nas oczekuje również szkoleń organizowanych przez pracodawcę, a także realną możliwość awansu. To bardzo ważne, aby mieć pewność, że firma inwestuje w pracowników, chce aby się rozwijali i przeskakiwali na kolejne szczeble kariery.

Są jednak i takie osoby, które do pracy przychodzą na osiem godzin, wykonują pracę i chcą wrócić do domu, do rodziny, gdzie mogą się zrelaksować. Kiedy zapytamy taką osobę „czego oczekujesz od pracy” z pewnością odpowie, iż najważniejsza jest gwarancja nie zostawania po godzinach i brak nadgodzin. To bardzo istotne zwłaszcza dla osób, które posiadają rodzinę, dzieci i nierzadko zaraz po pracy muszą odebrać je z przedszkola czy żłobka.

oczekiwania w pracy

Wielu pracodawców decyduje się również na dopłatę obiadów lub oferują tak zwane vouchery lunchowe, które dzięki dofinansowaniu przez firmę, pozwalają pracownikowi zjeść porządny obiad za kilka złotych.
Wszystkie te zabiegi mają na celu przyciągnięcie jak największej liczby kandydatów do pracy. To proste – im więcej osób aplikuje, tym łatwiej znaleźć perełkę – doświadczonego, kompetentnego pracownika, którego zatrudnienie przełoży się bezpośrednio na obroty firmy lub postrzeganie jej przez klientów.
Zadowolony pracownik, to zmotywowany pracownik. Nastawiony na jak najlepsze wywiązanie się ze swoich obowiązków.
Warto zatem pomyśleć o pozapłacowych benefitach dla swoich pracowników. To inwestycja, która się opłaci!

Co motywuje w pracy

0
co motywuje w pracy

Powołując się na hierarchę potrzeb (piramidę potrzeb), aby móc egzystować, trzeba spełniać szereg potrzeb osobistych. Podstawą piramidy są potrzeby fizjologiczne, a więc między innymi: sen, jedzenie, woda tlen itd. Jednak aby móc zaspokoić część z tych potrzeb potrzebujemy pieniędzy, by tym samym móc sobie kupić choćby jedzenie.
Tradycyjna metoda to wykonywanie jakieś ustalonej pracy, w zamian za pieniądze.

Ludzie pracowali od zawsze na początku była to praca mająca zapewnić podstawowe środki do przeżycia, następnie gdy społeczeństwo się powiększyło i tym samym rozwinęło pojawił się handel wymienny i tak dalej, aż doszliśmy do obecnej sytuacji na rynku, gdzie zarabiamy pieniądze, które wymieniamy (kupujemy) na produkty i usługi niezbędne do życia, a także na takie, które je urozmaicają.
Wybór pracy zależny od całej masy czynników, które warunkuje życie, społeczeństwo, miejsce zamieszkania, obecna sytuacja polityczna i geograficzna itd.

Obecnie rynek pracy jest na tyle rozwinięty, że ludzie niejednokrotnie w ciągu życia pracują dla kilku różnych pracodawców.
W wielu rozwijających się krajach europejskich widoczny jest tzw. rynek pracy pracownika. W skrócie oznacza to, że pracodawcy muszą starać się o pracowników do pracy. Zmusza to ich do ciągłego poprawiania warunków pracy, tak aby jak najmniej osób chciało z niej odejść.
Tak więc co motywuje w pracy, jakie czynniki muszą być spełnione żeby myśl o zmianie pracodawcy nie pojawiała się w głowach pracowników?

motywuje w pracy

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta, ponieważ są różne warunki wykonywania obowiązków, a do tego dochodzi indywidualne podejście każdego człowieka do wykonywanego zawodu.
Czynniki wpływające na komfort pracy i zadowolenia z niej są różne, jednak na pewno wiele z nich się pokrywa i co więcej, można je w jakiś sposób pogrupować.
Zatem, co motywuje w pracy – pewność i bezpieczeństwo zadudnienia. To absolutna podstawa, aby można było mówić o motywacji. Zawiera się w tym między innymi legalność zatrudnienia, rodzaj umowy o pracę, gwarancja postępowania pracodawcy wobec pracownika na podstawie wyznaczonych reguł jak np. kodeks pracy. Pracownicy chcą mieć pewność, że w razie wypadku sprawa nie zostanie zignorowana. Kobiety dodatkowo chcą mieć pewność, że w razie zajścia w ciąże, ich urlop i powrót do pracy odbędzie się zgodnie z procedurami.

Zapewnienie bezpieczeństwa i pewności zatrudnienia, pozawala pracownikom na skupieniu się np. na poprawie efektywności, zachęcają do przychodzenia słowem – motywują.
Co jeszcze motywuje w pracy – na pewno atmosfera panująca w miejscu pracy. Przyjazna atmosfera odpręża przez co człowiek spokojnie może skupić się na wykonywanej pracy. Nie ma strachu przed wyrażeniem opinie na głos.
Wyrzucając z głowy obawy związane z najbliższym otoczeniem, odczuwa się ulgę i wewnętrzny spokój.

Co więcej pracując w dobrej atmosferze, ludzie czują się ze sobą swobodniej, często rodzą się przyjaźnie i dobre znajomości, a to prowadzi to zaangażowania w pracę i do ogólnego zadowolenia z miejsca pracy.
Kolejną motywacją, bardzo ważna ale na pewno nie najważniejsza są pieniądze. Wielu ludzi pewnie wskazałoby to jako główny powód motywacji, jednak na co nam pieniądze, jeżeli nie mamy pewności (umowy) że nam je wypłacą na czas? Dobre zarobki są ważne, bo one są głównym powodem dla którego ludzie pracują. Bardzo rzadko zdarza się, że na samym początku ludzie zarabiają duże pieniądze, jednak ważne jest aby pracodawca dawał możliwość większego zarobków.

Zadowolenie z pracy – jest to już raczej kwestia indywidualna, gdyż rożni ludzie lubią różne rzeczy- tak samo sprawa wygląda w stosunku do pracy. Jednak na zadowolenie na pewno wpływają wyżej wymienione czynniki.
Możliwość rozwoju – to na pewno coś co może dobrze motywować do pracy. Odpowiednia ilość szkoleń, możliwość podnoszenia kwalifikacji to tylko początek. Pracownicy muszą wiedzieć, że mają możliwość rozwoju, że ich wysiłki będą nagradzane i zauważane. Co więcej bardzo często chcą się dodatkowo szkolić i brać udział w szkoleniach, tak by jak najlepiej dopasować się do firmy.

praca motywacja

Dlatego tak ważne jest, aby na samym początku kariery w danej firmie, ludzie mięli określoną ścieżkę i możliwość rozwoju kariery.
Innymi mniej ważnymi dla większości ludzi czynnikami, będą np. dodatkowe „benefity” socjalne jak np. prywatna opieka medyczna, karty zniżkowe, karty uprawniające do wejść na obiekty sportowe itd. Są to dodatki, które faktycznie mogą zmotywować do racy, jednak nie zastąpią one podstawowych czynników. Ważne aby pracodawca dbał i zachęcał pracownika do pracy, a on odwdzięczy się sumienną pracą i wysoką efektywnością.

Prace wykonywane przez co najmniej 2 osoby

0
piloci

Ludzie pytani w sondażach o to, jakie są prace wykonywane przez co najmniej 2 osoby podają takie przykłady jak: pomoc domowa, murarstwo, ogrodnictwo, zbieranie egzotycznych owoców, praca w fabryce przy skomplikowanych maszynach, naprawa złożonych systemów informatycznych, ciesielstwo, prowadzenie drużyn sportowych itp. Itd. Przykłady mogą być wymieniane dalej w nieskończoność jednak czy o to chodzi?

Zastanówmy się przez chwilę

Chcąc wiedzieć, jakie są prace wykonywane przez co najmniej 2 osoby należy przejrzeć dostępną literaturą fachową i internet, które traktują o tej tematyce. Z pewnością nie ma za dużych problemów aby znaleźć informację na ten temat. Czy fakt, że praca wykonywana jest przez dwie osoby lub więcej wpływa w jakiś sposób na poziom jego trudności? Myślę, że niekoniecznie musi to być prawda. Wiadomo, że każdy zawód będzie się różnił od innego ale dość częstym zjawiskiem jest fakt, że zwiększanie ilości ludzi przy jakiejś pracy może spowodować, że w pewien sposób zmniejszamy odpowiedzialność jednostkową i zakres obowiązków osoby.

2 osoby

Jawnym faktem jest, że w tej sytuacji pracodawca uwzględni to w finalnym rozpisywaniu zarobków danej osoby – nie zawaha się, żeby odjąć kilka złotych od stawki godzinowej z tego tytułu. Czy jesteśmy w takiej sytuacji gotowi na poświęcenie i oddamy część naszego utargu w danej pracy na rzecz możliwości jej wykonywania w towarzystwie? Z pewnością istotnym aspektem jest to, że pracując w grupie jest o wiele raźniej, można sobie pożartować i czas leci w ten sposób szybciej.

Z drugiej strony trzeba mieć gdzieś z tyłu głowy świadomość, że praca to jednak nie sama przyjemność, ale jednak główne źródło zarobku (chyba, że ktoś jest właścicielem profitowej nieruchomości, a zawód dobiera czysto z pobudek emocjonalnych\hobbystycznych). Przykłady negatywnych następstw prac dla więcej niż dwóch osób, wynikających z braku skupienia spowodowanych towarzystwem w pracy jest sporo. Można zadać pytanie: „jakie są prace wykonywane przez co najmniej 2 osoby?” i jakiego typu problemów można się nabawić właśnie w tego typu pracach?

Przypomina mi się w takiej sytuacji opowieść zasłyszana od mojego kolegi z roku: stojąc po zakończonych zajęciach przez budynkiem naszej uczelni staliśmy na papierosie i rozmawialiśmy na temat różnych śmiesznych anegdot związanych z charakterem poszczególnych zawodów i jakiś ciekawych przykładów. Kolega opowiadał mi o kulisach pracy rzeźników jak z kolei opowiadałem o monterach telekomunikacyjnych. Niedaleko nas rozmawiających, miała miejsce budowa osiedla mieszkaniowego (dla ubarwienia historii dodam, że była godzina 7.00).

W trakcie naszej dyskusji słychać było dysputę dwóch robotników gdzie jeden prosi drugiego o wzięcie z dołu narzędzi (pracowali na rusztowaniu):
– Mieciu, weź mi tam proszę z dołu młotek, gwoździe, wiertarkę trochę cementu, a no i małpeczkę rzecz jasna
– Już się robi Heniu.
Jak wynika z powyższej historii, praca w grupie jest o wiele bardziej przyjemna i więcej można zrobić dzięki efektowi synergii, trzeba jednak zastanowić się jak ta synergia zadziała, bo tak jak w powyższym przypadku, efekt wzmożonej alkoholizacji pracowników jest efektem ubocznym ich ścisłej współpracy.

Wracając do wiodącego tematu tekstu: „jakie są prace wykonywane przez co najmniej 2 osoby” można podać jeszcze inne niż wspomniane wcześniej przykłady tj. strażak, policjant, ratownik medyczny, lekarz wojskowy – wszystkie ze wspomnianych zawodów, potrzebują jakiejś pomocy gdyż bez niej nie są w stanie poprawnie i zarazem wydajnie wykonywać swoich obowiązków, w tych jakże istotnych dla życia społeczeństwa profesjach. Trzeba dobrze zastanowić się nad tym, gdy będziemy wybierać swoją ścieżkę zawodową czy na pewno chcemy żeby nie pracować w pojedynkę.

prace wykonywane przez co najmniej 2 osoby

Z jednej strony mówi się, że człowiek jest istota społeczna i potrzebuje towarzystwa ale patrząc na to wszystko z drugiej strony, czasami lepiej wziąć się do pracy samemu i nie zważać na naszego partnera.
Często, można również spotkać w społeczeństwie niereformowalnych introwertyków, który w żaden sposób nie są zdolni do pracy w grupie, a Everest swojej wydajności osiągają w przy pracy w pojedynkę. Przykłady takich ludzi można znaleźć nawet w świecie biznesu mimo tego, że wydawałoby się, że jest to dziedzina zmonopolizowana prze ekstrawertyków.

Podsumowując, zastanów się czy wiesz jakie są prace wykonywane przez co najmniej 2 osoby, które nie zostały wymienione w artykule, bo możliwe, że robiąc sobie z tego swoistą listę, będziesz w stanie znaleźć inspirację do znalezienia wymarzonej profesji, która będzie mocno oparta na kooperacji dwóch silnych jednostek.

Co studiować żeby mieć pracę

0
student

Co jest najważniejsze, aby zdobyć dobrą pracę? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu odpowiedź była jedna – jak najlepsze wykształcenie. Dzisiaj o możliwościach zatrudnienia i zrobienia zawodowej kariery świadczą zupełnie inne kwestie. Oczywiście dobre wykształcenie to nadal podstawa w wielu dziedzinach. Trudno wyobrazić sobie lekarza bez ukończonych studiów medycznych albo prawnika bez ukończonych studiów prawniczych. W zdecydowanej większości zawodów liczą się jednak predyspozycje i umiejętności, które niekoniecznie zdobywa się na uczelni wyższej.

Co studiować żeby mieć pracę?

Takie pytanie zadaje sobie wielu maturzystów. Część z nich ma w głowie pewne ideały. Będą musieli oni zmierzyć się z rzeczywistością, która może być bolesna, jeżeli ktoś myśli, że same studia zapewnią wspaniałą pracę. W branży takie jak sprzedaż czy marketing liczy się przede wszystkim kreatywność. Tego nie można kupić ani nabyć na żadnych szkoleniach ani na studiach. Z tym trzeba się urodzić albo ciężko na to pracować. Samodzielnie. Chodzi po prostu o to, że uczelnie wyższe nie mają za zadanie wtłoczyć wiedzę do mózgów studentów.

co studiować

To student jest zobowiązany studiować czyli na własną rękę zdobywać potrzebną wiedzę, jedynie pod okiem wykładowców. Dobrze jeżeli wykładowca jest zaangażowany w swoją pracę i prowadzi wykłady w interesujący sposób. Jeżeli jednak tak nie jest, to obowiązkiem studenta jest zdobycie wiedzy potrzebnej na zaliczenie egzaminu. Dzisiaj możliwości zdobywania wiedzy są praktycznie nieograniczone. Jeżeli student zna język obcy, może skorzystać z całego dobrodziejstwa zagranicznej literatury. Można bez kłopotu znaleźć mnóstwo wiedzy w internecie.

Nie jest też przeszkodą pójście do biblioteki i wypożyczenie potrzebnych książek. Posiadanie ukończenia dyplomu wyższej uczelni niekoniecznie przekłada się na wspaniałą pracę. Trzeba jeszcze napisać dobre CV oraz list motywacyjny i przejść rozmowę kwalifikacyjną. Najważniejsze jednak jest wykazanie się przed pracodawcą jako najbardziej odpowiednia osoba na dane miejsce.
Nie każdy pracodawca szuka ludzi kreatywnych, nie każdy pracodawca szuka ludzi przebojowych, także brak tych cech nie musi przekreślać kandydata. Najważniejsze jednak, aby zaprezentować się z dobrej strony, pokazać wszystkie swoje zalety. Na wielu stanowiskach niezbędna jest znajomość języka obcego.

Nie warto liczyć tylko i wyłącznie na zajęcia języka angielskiego na uczelni. Warto samodzielnie uczyć się języków obcych, wiedząc, że jest to potężna i bardzo dobra inwestycja w karierę zawodową. Warto również na przykład prenumerować branżowe czasopisma, bo trzeba wiedzieć, co w trawie piszczy i kogo poszukują obecnie pracodawcy na dane stanowisko.Każda osoba, która świadomie chce pokierować swoją karierą zawodową, musi wziąć odpowiedzialność za własne życie i nie liczyć że dyplom wyższej uczelni otworzy jej wszystkie drzwi.

co studiować żeby mieć pracę

Rzadko zdarza się, że pierwsza znaleziona praca jest tą wymarzoną. Często zdarza się, że maturzyści zastanawiają się czy wybrali dobry kierunek studiów. Czy warto studiować kierunki takie jak politologia i socjologia? Wszystko zależy od pomysłu na siebie i swoją przyszłość. Jeżeli jednak ktoś ma zdolności matematyczne i widzi siebie w pracy ścisłej, może warto iść właśnie w tym kierunku? Prawdą jest, że człowiek przedsiębiorczy zawsze znajdzie sobie w życiu coś do roboty. Prawdą jest też, że ludzie przedsiębiorczy mają w życiu łatwiej.

Oni nie czekają na to, aż ktoś im coś da. Oni sami przejmują inicjatywę. I właśnie takich ludzi najbardziej potrzebuje rynek pracy. Wielu wykładowców to ludzie wiekowi. Niekoniecznie będą oni potrafili trafnie wskazać drogę zawodową i możliwości, jakie obecnie stoją przed studentami. Warto, by student wykazywał postawę pro aktywną i przejmował inicjatywę, szukał praktyk i możliwości zatrudnienia już w czasie studiów, o ile pozwala na to plan zajęć. Doświadczenie zdobyte w czasie studiów procentuje, nawet jeśli jest to na przykład praca dorywcza, w fast foodzie.

Nie od razu Kraków zbudowano. Do wszystkiego, szczególnie do sukcesu, dochodzi się latami. Doświadczenie, które student zdobędzie w czasie studiów, z pewnością zaprocentuje. Kierunki, które kiedyś były wskazywane jako wręcz gwarant zdobycia dobrej pracy, dzisiaj już niekoniecznie są za takie określane. Mowa tutaj na przykład o takich kierunkach jak prawo.
Również zawody medyczne, chociaż ciągle prestiżowe, obecnie uznawane są za niekoniecznie dobry wybór, a wszystko przez niskie zarobki. Dlatego wybór studiów trzeba dobrze przemyśleć.

ZOBACZ TEŻ

Najprostsza metoda oczyszczania wody

Najprostsza metoda oczyszczania wody

Woda jest wszędzie, jednak nie wszędzie jest ona zdatna do picia. Trzeba zastosować wszelkiego rodzaju procesy oczyszczania wody. Ale który okaże się niezawodny? Niestety, ale...
ile przerw w pracy

Ile przerw w pracy

Każdy pracownik wchodzący na rynek pracy powinien posiadać odpowiedni zasób wiedzy na temat tego, jak wyglądają przepisy prawa pracy. Niestety, brak podstawowej wiedzy może...
jak opisać wyniki ankiety w pracy magisterskiej

Jak opisać wyniki ankiety w pracy magisterskiej

Każdy student kończący studia podyplomowe magisterskie lub jednolite magisterskie w pewnym momencie będzie musiał zmierzyć się w końcu z napisaniem, a potem obronieniem pracy...
rozmowa o pracę jak się przygotować

Rozmowa o pracę jak się przygotować

Etapem następującym po wysłaniu CV do pracodawcy jest otrzymanie telefonu z zaproszeniem na rozmowę o pracę. Jeśli otrzymaliśmy taki telefon, możemy czuć się wyróżnieni,...
niebezpieczna praca

Inspekcja pracy jak zgłosić

Państwowa Inspekcja Pracy czyli popularnie zwany PIP jest organem powołanym do przeprowadzania kontroli oraz nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy, w szczególności zaś przestrzegania zasad...