Szukanie pracy to coś, co prędzej czy później czeka niemal każdego z nas. Mało kto może pozwolić sobie na luksus życia za majątek odziedziczony lub wygrany na loterii, niezbyt wielu ludzi decyduje się też na założenie własnej firmy.

Kluczem do znalezienia pracy są, oczywiście, umiejętności potencjalnego pracownika i ich przydatność z punktu widzenia odpowiedniego pracodawcy. Warto poświęcić trochę czasu na test kompetencji zawodowych, żeby później nie marnować czasu własnego i rekruterów na wertowanie ogłoszeń i wysyłanie CV w odpowiedzi na oferty, które nie są przeznaczone dla nas.

Gdy już znamy swoje mocne strony, trzeba napisać dobre CV. Ta sztuka jest trudniejsza niż może się wydawać na pierwszy rzut oka, ponieważ łatwo tutaj popełnić błąd, który nie rzuci się w niewprawne oczy. Nie jest też łatwo zaprezentować pewne umiejętności w CV.

Dobre CV musi na pierwszy rzut oka zachęcać do jego przeczytania. W tym celu nie może być zbyt długie, musi mieć na stronie (najlepiej jedynej!) sporo światła, stonowaną kolorystykę oraz czcionkę, wyraźnie wyodrębnione sekcje oraz równe marginesy. Kolorystyka musi być czarno-biała i nie ma tutaj miejsca na kreatywność. Jedynym wyjątkiem może być dołączone do CV kolorowe zdjęcie.

Wysyłając CV w formie elektronicznej warto pamiętać, żeby nie wyrównywać tekstu spacjami. Wszystkie edytory udostępniają narzędzia do ustawiania marginesów i wcięć oraz do justowania tekstu. W dodatku obsługa komputera na tak podstawowym poziomie, jak edytor tekstu, jest dzisiaj wymagana na większości stanowisk i jeśli nie potrafimy sobie poradzić z tak prostą rzeczą, to prawdopodobnie nie jesteśmy właściwą osobą na miejsce, na które aplikujemy.

Dobrze jest wysłać CV elektroniczne zarówno w formacie PDF, jak i w formacie DOC lub DOCX. Zaletą pierwszego jest przenośność – raz utworzony PDF powinien pozwolić się odczytać na dowolnym innym komputerze i wyglądać wszędzie tak samo – ale formaty edytowalne ułatwiają rekruterom sporządzanie notatek bez konieczności drukowania CV.

Bardzo ważną rzeczą, na którą wiele osób nie zwraca uwagi, jest odpowiedni adres e-mail do korespondencji. Adres kandydata na pracownika, nawet prywatny, powinien być poważny. Imię i nazwisko jest dużo lepszym pomysłem niż „misiaczek” lub „laleczka”, a wp.pl albo gmail.com są dużo lepszymi domenami niż buziaczek.pl. Jan.Kowalski.12492@gmail.com, mimo nic nieznaczącego numeru, wygląda znacznie lepiej niż cukiereczek@buziaczek.pl.

Warto również pamiętać, że nie ma sensu wysyłać CV w jedno miejsce i liczyć, że akurat tamta praca marzeń nam się trafi, ale nie warto jednocześnie wysyłać tego samego CV gdzie popadnie. Dobrze jest przygotować sobie wzorzec, ale przed odpowiedzią na każdą ofertę należy go przejrzeć i dostosować do wymagań potencjalnego przyszłego szefa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here