Strategia skalowania pozycji

Trader, który z pełną odpowiedzialnością może nazwać się traderem zawodowym to osoba, która nie tylko opanowała w stopniu doskonałym wszelkie tajniki analizy technicznej czy fundamentalnej.

To osoba, która potrafi zidentyfikować swoje cele na rynku, postępować zgodnie z dyscypliną swojego planu inwestycyjnego, a także w odpowiedni sposób zarządza ryzykiem. Ostatni aspekt wydaje się być jednym z największych wyzwań każdej osoby, która posmakowała zysków na rynku Forex. Na szczęście istnieją skuteczne strategie, które pomagają nam w minimalizowaniu ryzyka przy jednoczesnym maksymalizowaniu zysków. Strategia ta nazwana jest skalowaniem pozycji. Na czym polega skalowanie pozycji i czym charakteryzuje się scaling in oraz scaling out? Poznanie tych metod sprawi, że inwestowanie z Saxo będzie znacznie łatwiejsze i o wiele bardziej skuteczne.

Scaling in

Strategia scaling in umożliwia traderowi wchodzenie w całkowitą pozycje, wykorzystując kilka etapów, które optymalizują potencjalne ryzyko zarządzania ryzykiem i środkami, które posiadamy. Na czym polega strategia scaling in? Trader, który planuje wejść w pozycję z określonym wolumenem, na samym początku zmniejsza wartość inwestycji, niejako weryfikując, czy rynek zachowa się w zgodzie z prognozą. Jeśli rynek porusza się w zgodzie z oczekiwaniami, dodajemy kolejne jednostki i wciąż kontrolujemy kierunek poruszania się ceny. Jest to, najprościej ujmując, dokładanie do pozycji do takiej wartości, którą uznaliśmy za domyślną wartość wolumenu podczas wejścia początkowego. Dzięki takiemu podejściu znacznie zmniejszamy ryzyko utraty dużych środków w przypadku naszej pomyłki. Otwierając pozycje z zaledwie ułamkiem zakładanego kapitału, możemy czuć się komfortowo nawet z myślą, że cena może pójść w przeciwnym kierunku. Jeśli jednak nasza prognoza była poprawna, w szybkim czasie dołożymy odpowiedni wolumen, zwiększając potencjalny zysk transakcji.

Scaling out

Traderzy wykorzystują też strategię odwrotną, nazywaną scaling out. W tej sytuacji odejmujemy od pozycji, która została już otwarta. Jest to świetny sposób na zmniejszenie całkowitej straty, co pozytywnie wpływa na cały obszar zarządzania ryzykiem i depozytem. Wykorzystując scalling out, chronimy zyski i ograniczamy straty. Jeśli pozycja, która jest zyskowna, niesie za sobą perspektywę dalszych wzrostów, my, chcąc zabezpieczyć dotychczasowe zyski możemy zdecydować się na zamknięcie małej części transakcji, już inkasując przychód. Identyczna sytuacja może wystąpić w przypadku pozycji stratnej – zamykając część pozycji, chronimy swój kapitał przed jeszcze głębszym spadkiem. Więcej o strategiach zarządzania ryzykiem możemy przeczytać tutaj.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here