rynek pracy

W obrębie gospodarki wyróżniamy wiele rodzajów funkcjonujących w niej rynków. Każdy z nas zapewne słyszał choć raz w swoim życiu o ryku produktów, rynku kapitałowym czy rynku pieniężnym. Około 75% z nas prawdopodobnie nigdy nie zgłębiała takich informacji, gdyż nie były one po prostu przedmiotem naszego zainteresowania.

Jest to oczywiście jak najbardziej zrozumiałe, każdy z nas bowiem woli spędzać czas na nieco ciekawszych zajęciach i tematach, niż różne rodzaje rynku. Z drugiej jednak strony, z większością z nich stykamy się każdego dnia i dotyczą one każdego z nas mniej lub bardziej bezpośrednio. Dlatego też poświęćmy chwilę na zastanowienie się, czym jest najbardziej chyba powszechny rynek w obrębie gospodarki, a więc rynek pracy.

Jak pokazują statystyki, dość często wyszukujemy na internetowych portalach czy wyszukiwarkach frazy typu „rynek pracy co to jest„. Tendencje te pokazują, że niestety niewiele wiemy o tej dziedzinie. Bardzo niedobrze, bowiem jest to coś, co bardzo mocno nas dotyczy i właśnie dlatego powinniśmy posiadać choć minimalną wiedzę na ten temat, choćby po to, by umieć strzec swoich praw i przywilejów.

Rynek pracy rządzi się takimi samymi prawami, jak pozostałe rodzaje rynku – wyróżniamy tu więc nabywców oraz sprzedawców, podobnie jak w przypadku rynku produktów. Maja tu również miejsce akty wymiany, ustalane są też ceny, a także rozmiary przeprowadzanych transakcji. Inne są jednakże oferowane produkty, ale o tym za chwilę.

Na pierwszy ogień weźmy pracowników, to oni są bowiem najważniejszymi podmiotami kształtującymi wspomniany rodzaj rynku. Są oni swego rodzaju siłą nadającą kształt i formę rynkowi pracy. To oni bowiem oferują kupcom (których w tym przypadku stanowią pracodawcy wynagradzający w sposób pieniężny chętnych do pracy) swój produkt.

Są nim usługi pracy lub usługi siły roboczej. Teraz przejdźmy do pracodawców, którzy w tej konfiguracji zajmują pozycje nabywców. To oni zgłaszają zapotrzebowanie na oferowane przez pracowników usługi pracy oraz usługi siły roboczej.

pracownik

Jak więc kształtują się relacje sprzedawcy – nabywcy na rynku pracy?

Wszystko zaczyna się w momencie, gdy pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie – a więc popyt – na pracę. Co to oznacza w rzeczywistości? To, że pracodawcy po prostu oferują miejsca pracy, na które poszukują chętnych pracowników. Na tym etapie „pałeczka” zostaje przekazana w ręce potencjalnych pracowników, którzy decydują o podaży pracy – decydując się na pracę na określonym stanowisku, lub też nie robiąc tego.

Można więc powiedzieć, iż w pewnym sensie to pracownicy rządzą rynkiem pracy, bowiem to ich decyzje wpływają na to, jak cenna jest ich siła robocza. Jeśli jest ich niewielu, pracownicy nie mają kim obsadzać pustych miejsc pracy w swoich zakładach, dlatego też muszą podnosić wynagrodzenia, by przyciągnąć chętnych.
W ten sposób klaruje się więc wartość siły roboczej. Konfrontacja popytu na pracę oraz podaży pracy wpływa bezpośrednio na jej cenę, czyli w tym przypadku poziom płacy.

Dlaczego choćby minimalna wiedza na temat rynku pracy jest niezbędna każdemu z nas? Choćby dlatego, iż są to tematy, które dotyczą nas wszystkich oraz mają bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie. Większość z nas znajduje się na pozycji albo pracodawcy, albo pracownika; oferujemy albo usługę, jaką jest nasza chęć i zdolność do pracy, albo oferujemy chęć „zakupu” takiej usługi, a więc miejsce pracy, na które jesteśmy gotowi przyjąć pracownika.

rynek pracy co to jest

Posiadając wiedzę o zasadach działania rynku pracy jesteśmy bardziej świadomi tego, jak ogromną rolę odgrywamy w tej dziedzinie. Zaczynamy rozumieć, jaki wpływ mamy my oraz podobni nam ludzie na kształtowanie całego rynku pracy; dostrzegamy, iż rynek nie jest czymś niezależnym od nas, co dzieje się poza naszym udziałem, a złożonym, skomplikowanym systemem, na który ogromny wpływ ma mnóstwo pomniejszych czynników.
Jednocześnie zgłębiając informacje dotyczące rynku pracy prędzej czy później nauczymy się też wiele na temat praw, które przysługują nam jako pracownikom. Dzięki temu będziemy potrafili zareagować w sytuacji, gdy nasze prawa są łamane lub gdy jesteśmy traktowani gorzej, niż powinniśmy.

Podsumowując, w wolnym czasie warto poświęcić parę chwil na zapoznanie się z tematyką dotyczącą rynku pracy. Poszerzamy w ten sposób swoją świadomość, stajemy się bardziej zorientowani w kwestiach, z którymi mamy styczność każdego dnia.

Nie namawiamy rzecz jasna do spędzania długich godzin nad specjalistycznymi podręcznikami opisującymi mechanizmy funkcjonowania rynku pracy, ale od czasu do czasu, nawet dla rozrywki, sięgnijmy choćby po krótki artykuł na ten temat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here