praca socjalna co po tym

Październik to czas, w którym rozpoczyna się rok akademicki. Choć proces rekrutacyjny zazwyczaj odbywa się w lipcu to jednak wiele
uczelni oferuje tzw. nabory dodatkowe. Polegają one na możliwości zapisania się na studia w późniejszym terminie, jednak tylko na kierunki, na których zostały jeszcze wolne miejsca. Decydując się na studiowanie jakiegokolwiek kierunku powinniśmy dokładnie dowiedzieć się z czym będziemy musieli zmierzyć się w przyszłości, gdy zdecydujemy się na jego wybór, na czym dokładnie będzie polegała nasza praca i przede wszystkim- gdzie jej szukać. Weźmy pod lupę kierunek praca socjalna.

Kim jest pracownik socjalny?

Jest to osoba gotowa do niesienia pomocy innym, osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Podczas tych studiów zdobywana jest wiedza z różnych dziedzin. Są to: psychologia, psychologia rozwojowa, socjologia, pedagogika, ekonomia a konkretniej jej zakres poświęcony pomocy społecznej i pracy socjalnej, kulturoznawstwo oraz umiejętności potrzebne do pracy z osobami borykającymi się z problemem wykluczenia społecznego spowodowanego biedą, bezrobociem, uzależnieniem, niepełnosprawnością, starością, samotnością, trudnym startem życiowym.

Zadaniem pracownika socjalnego jest pomoc w zapewnieniu takiej osobie godnych warunków życiowych oraz przeciwdziałanie rozszerzaniu się zjawisk, o których mowa wcześniej. Musi on zapewnić takie wsparcie, jakiego dana osoba potrzebuje, pobudzać aktywność swoich klientów w taki sposób, aby chcieli zmienić swoje życie kontaktować się ze specjalistami (lekarze, pielęgniarki, pedagodzy, psycholodzy, policjanci) stosownie do problemu, z którym klient nie potrafi sobie poradzić.

praca socjalna

Kto może zostać zostać pracownikiem socjalnym? Od dnia 1.01.2014 r. profesję tę może wykonywać osoba, która ukończyła studia wyższe I stopnia (licencjackie) lub II stopnia (magisterskie) na kierunku praca socjalna oraz osoba, która ukończyła ten kierunek w pomaturalnym kolegium pracowników służb społecznych. Obecnie zaleca się osobom, które mają uprawnienia do bycia pracownika socjalnym i poważnie myślą o pracy w zawodzie ukończenie dodatkowych kursów bądź szkoleń dotyczących komunikacji interpersonalnej czy psychologii, co oczywiście zwiększa kwalifikacje zawodowe, pozwala lepiej odnaleźć się i poradzić sobie w pracy.

Należy również pamiętać o tym, że do każdego zawodu, w tym również do roli pracownika socjalnego potrzebne są pewne predyspozycje. Zalicza się do nich: empatię, otwartość na potrzeby i problemy innych, spokój, opanowanie, odpowiedzialność, uczciwość, dyskrecję, szacunek, wrażliwość, zrozumienie. Można zadać sobie pytanie: praca socjalna co po tym? Wariantów zatrudnienia jest wiele. Można próbować aplikować do różnych miejsc. Choć każda uczelnia, która ma w swojej ofercie ten kierunek informuje o miejscach, gdzie można podjąć pracę, pozwolę sobie je przytoczyć. Są to:

-ośrodki wsparcia
-ośrodki pomocy społecznej
-placówki opiekuńczo-wychowawcze-
-domy pomocy, społecznej
-szpitale
-zakłady karne
-ośrodki dla uchodźców
-powiatowe centra pomocy rodzinie
-instytucje dla narkomanów, alkoholików, bezdomnych
-regionalne ośrodki polityki społecznej
-praca z rodzinami zastępczymi
-jednostki organizacyjne do spraw zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu
-kluby integracji społecznej
-centra integracji społecznej
-organizacje pozarządowe
-placówki służby zdrowia

praca socjalna

Jak widać jest z czego wybierać i każdy absolwent tego kierunku z pewnością znajdzie coś dla siebie. Na pewno pomocne w tym celu będą praktyki odbywane w trakcie studiów, na których studenci dowiedzą się
„od wewnątrz” na czym dokładnie będzie polegała ich praca i postanowią czy będą realizować się w tej dziedzinie czy poszukają czegoś innego. Nie jest to z całą pewnością łatwa praca, czasami niewdzięczna, ale to właśnie studia pokażą, czy praca w zawodzie pracownika socjalnego jest właśnie dla nich czy będą próbować swoich sił gdzie indziej, w innej dziedzinie.

Bycie pracownikiem socjalnym nie jest łatwe, choć oczywiście ma również pozytywne aspekty, jak np: poszerza horyzonty, umacnia w tym, że możemy zrobić dla kogoś coś dobrego, dać odrobinę siebie i swojego czasu. Dużo czasu spędza się w plenerze, spotyka ze swoimi klientami, rozmawia, przeprowadza wywiady środowiskowe. Należy pamiętać o tym, aby do każdego podchodzić ewentualnie, z szacunkiem, traktować go na równi ze sobą, wierzyć i przekonywać, że nie ma sytuacji bez wyjścia, jak również samemu nie tracić nadziei ani motywacji w pomocy komuś do wyjścia na prostą.

[Głosów:6    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here