ile przerw w pracy

Każdy pracownik wchodzący na rynek pracy powinien posiadać odpowiedni zasób wiedzy na temat tego, jak wyglądają przepisy prawa pracy. Niestety, brak podstawowej wiedzy może skutkować tym, że pracownik wpędzi się niepotrzebnie w kłopoty. Każdy pracownik powinien wiedzieć, jaki obowiązuje go czas pracy, ile wynosi jego okres wypowiedzenia, ile przerw w pracy może mieć i jak one wyglądają itp.
Szczególnie ważne dla pracownika jest to, ile przerw w pracy może mieć w ciągu dnia, aby nie narazić się na gniew szefa czy postępowanie dyscyplinarne. Sprawdź, ile przerw w pracy ma pracownik, aby nie narazić się na jakiekolwiek problemy w pracy!

Zanim odpowiemy na pytanie, ile przerw w pracy ma pracownik, musimy wspomnieć, że na potrzeby niniejszego artykułu, nasz pracownik będzie pracował na cały etat w jednej firmie i będzie pracował przy komputerze. Wszelkie inne odrębności zostaną omówione przy okazji innego artykułu. Taka informacja jest bardzo ważna, bowiem przy zagadnieniu „ile przerw w pracy ma pracownik”, nie możemy pozwolić sobie na dowolność.

Na samym początku musimy wspomnieć, że najbardziej znanym rodzajem przerwy obowiązującej pracownika jest przerwa trwająca 15 minut, potocznie zwana „przerwą śniadaniową”. Podczas tej przerwy pracownicy zwykle gromadzą się w kuchni, bądź innym pomieszczeniu i spożywają wspólnie śniadanie. Prawo do tej przerwy przysługuje, kiedy dobowy wymiar czasu pracownika wynosi co najmniej 6 godzin.

I choć na początku wspomnieliśmy, że niniejszy artykuł dotyczy tylko pracowników na pełny etat, warto wspomnieć, że 15-minutowa przerwa obowiązuje wszystkich pracowników, niezależnie od etatu, byleby pracownik pozostawał w dyspozycji pracodawcy co najmniej 6 godzin dziennie.

przerwa w pracy

Ile przerw w pracy tego typu ma pracownik?

Pracownik ma możliwość skorzystania w ciągu dnia pracowniczego tylko jeden raz z tej przerwy. Zatem jak widzimy, co do zasady, ile przerw w pracy o długości 15 minut będzie miał pracownik zgodnie z przepisami? Pracownik będzie miał taką przerwę tylko jedną.

Co ważne, pracownikowi taka 15-minutowa przerwa przysługuje z mocy prawa – pracodawca nie będzie mógł takiej przerwy pracownikowi zabrać. Jedyną ingerencją pracodawcy w uprawnienie pracownika będzie z góry określenie czasu, w którym pracownik będzie mógł zjeść śniadanie. Kolejną ważną rzeczą jest to, że przerwa śniadaniowa jest płatna i jest wliczana do czasu pracy.

Zatem pracodawca nie ma prawa przetrzymywać pracownika dodatkowe 15 minut po zakończeniu pracy z racji tego, że pracownik miał jedną przerwę na posiłek liczącą 15 minut. Pamiętajmy także, że to ile przerw w pracy ma pracownik, określają przepisy prawa. Zatem ani pracodawca, ani pracownik nie powinni przesadzać – np. pracownik domagać się 3 przerw po 15 minut, ani pracodawca pozbawiając pracownika takiej przerwy.

Co do zasady, pracownicy spożywają śniadanie w zakładzie pracy

Oczywiście pracodawca może pozwolić pracownikom iść na obiad do restauracji czy baru, jednak nie zawsze jest to mile widziane. Wynika to z tego, że pracownik może np. mieć wypadek w czasie powrotu z restauracji do pracy i wówczas takie zdarzenie może zostać uznane za wypadek przy pracy. Także widzimy, że nie tylko to, ile przerw w pracy ma pracownik, jest ważne, ale również gdzie je odbywa.

Tak, jak wspominaliśmy na początku, nasz modelowy pracownik pracuje na cały etat i jego codzienna praca wiąże się z pracą na komputerze. Oprócz 15-minutowej przerwy kodeks pracy dopuszcza dodatkowe przerwy dla pracowników, którzy świadczą swoją pracę, pracując przy komputerze. Ile przerw w pracy przy komputerze będzie miał pracownik? Otóż zgodnie z treścią przepisów, pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikom co najmniej 5-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy komputerze.

przerwa i kawa

Zatem nasz pracownik po godzinie pracy może wstać na 5 minut od komputera, by jego oczy odpoczęły. Czyli, jak widzimy – nasz pracownik po każdej z 8 godzin pracy w teorii może odejść od komputera na 5 minut i raz na 15 minut, aby odpocząć. A więc ile przerw w pracy nasz pracownik będzie miał? Jedną, aby zjeść i siedem przerw, by odpocząć od pracy przy komputerze. Po ósmej godzinie pracy nasz pracownik nie musi już wychodzić na 5 minut przerwy, tylko powinien kierować się do wyjścia z pracy.

Podobnie, jak przerwa na zjedzenie posiłku, przerwa na odpoczynek od komputera nie może być zabrana pracownikowi przez pracodawcę i musi być płatna. Warto jeszcze wspomnieć, że taka przerwa przysługuje pracownikom, którzy pracują przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu z komputerem tj. 4 godziny.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here