agencja pracy tymczasowej co to jest

Na świecie jest dużo agencji reklamowych, agencji pośrednictwa, agencji rolnych, agencji pracy. W Polsce też działają różne agencje, które specjalizują się w odpowiednich dziedzinach.

Możemy zadać sobie pytanie, agencja pracy tymczasowej co to jest?

Agencje zatrudnienia zaczęły formalnie stosować pracę tymczasową od 2004 r. Niby nie tak dawno, ale trochę lat już działają te agencje. Według danych Ministerstwa Pracy w ubiegłym roku usługę taką oferowało 1762 z 5157 takich podmiotów zarejestrowanych w Polsce.
Jedni mówią, że to bardzo pomocne organizacje pracy, drudzy strasznie narzekają na tego typu agencje, które kierują podwładnych do czasowego wykonywania zadań w innych firmach.

Osoby „wypożyczane” są pracownikami agencji, lecz zatrudnionymi do wykonywania zadań na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy-użytkownika, czyli firm „wypożyczających”.
W naszym pięknym i dużym kraju odpowiedzią na potrzeby firm było uchwalenie ustawy z 2003 r. Określiła ona ramy, w jakich można wypożyczać zatrudnionych. Właśnie to robi agencja, wypożycza zatrudnionych pracowników.

Uniemożliwiła jednocześnie takie zatrudnienie np. przy pracach szczególnie niebezpiecznych, określiła prawo „czasowników” do urlopu oraz ustaliła okresy wypowiedzenia ich kontraktów, jednak można ich zatrudniać na umowie o pracę na czas określony.
Mój znajomy pracował poprzez taką agencję dwa lata i strasznie narzekał, ale znajoma np. już nie. Ona była strasznie zadowolona z pracy i wszystkich aspektów związanych z agencją.

Dla firm jest to bardzo atrakcyjna sprawa, Usankcjonowanie wypożyczania pracowników zaczęło szybko przynosić efekty. Nową usługę zaczęły oferować obecne na rynku agencje zatrudnienia, które do tej pory zajmowały się najczęściej pośrednictwem pracy, prowadzeniem rekrutacji, doradztwem personalnym.

Można przytoczyć tu trochę danych.

Już w pierwszym roku obowiązywania ustawy podmioty takie zatrudniły 167 tys. pracowników kierowanych do wykonywania obowiązków w ponad 800 przedsiębiorstwach.
Jest dużo przeciwników takich agencji i ich argumentami są obchodzenia czasowego limitu takiego zatrudnienia.

agencja pracy tymczasowej

Sposób na omijanie przepisów jest prosty. Z art. 20 ust. 1 ustawy z 2003 r. wynika, że zasada, zgodnie z którą pracownik tymczasowy może być zatrudniony u tego samego pracodawcy użytkownika przez maksymalnie 18 miesięcy w ciągu kolejnych trzech lat, dotyczy wyłącznie jednej agencji. Jeden z profesorów specjalizujących się w prawie pracy użył naprawdę mocnych słów, określił takie rozwiązanie jako legalizowanie patologii

Nie wszystkie jednak zarzuty stawiane zarówno oferującym, jak i korzystającym z pracy tymczasowej są właściwie kierowane. Są przecież różne przypadki np. jedna firma (może być to agencja zatrudnienia) przejmuje od innej jej pracowników, a następnie kieruje ich do wykonywania pracy u dotychczasowego pracodawcy.
Przedsiębiorca przekazujący swoich dotychczasowych pracowników płaci agencji, ale nie musi już przejmować się wszystkimi obowiązkami związanymi z zatrudnieniem, dokumentacją, zasadami zwolnień itp.

Nie można też nie wspomnieć o pozytywnych skutkach działalności agencji. Zawsze są plusy i minusy. Najłatwiej jest powiedzieć: zdelegalizujmy pracę tymczasową i problem z głowy. Nie można jednak zapominać, że agencje odgrywają dziś istotną rolę w aktywizacji zawodowej. Przyjmują osoby, które – chociażby ze względu na niższe kwalifikacje – mają problem ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy. Dzięki temu nie zwiększa się grono bezrobotnych.

Wpływu agencji na kształtowanie obecnego rynku pracy nie przeceniają także ich najważniejsi adwersarze: związki zawodowe. Praca tymczasowa nie jest w Polsce tak popularna jak np. w krajach zachodnioeuropejskich we Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, Belgii, Holandii, Portugalii, czy Luksemburgu. Kodeks pracy przewiduje bardzo liberalne zasady zatrudnienia pracowników na czas określony.

agencja pracy tymczasowej

Skoro można na takiej podstawie zatrudniać osobę przez wiele lat i w każdej chwili wymówić jej kontrakt z dwutygodniowym wypowiedzeniem i bez konieczności uzasadnienia, to w praktyce firma nie musi płacić agencjom, bo jej zwykli pracownicy też właściwie wykonują obowiązki na tymczasowych zasadach.

Polską specyfiką jest to, że najczęściej pracowników tymczasowych zatrudnia się do pracy przy produkcji, przy sprzątaniu a nie np. biurowej czy usługowe.
Jednak warto też podkreślić to, że w porównaniu do zachodnich standardów u nas płaci się zdecydowanie mniej niż w krajach zachodnich i pracując przez takie agencje nie zawsze można przeżyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here